Skip to content
Kamienica z salonem meblowym Drukuj Poleć znajomemu

Nowy Rynek, obecnie plac Żwirki i Wigury w początkach XX wieku. Pocztówka ze zbiorów  Beaty i Jacka Kalke w: Krzysztof Gwóźdź, Zofia Krzykowska, Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce, 2004r.
Nowy Rynek, obecnie plac Żwirki i Wigury w początkach XX wieku. Pocztówka ze zbiorów Beaty i Jacka Kalke w: Krzysztof Gwóźdź, Zofia Krzykowska, Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce, 2004r.
W domu na rogu ulicy Piastowskiej i Placu Żwirki Wigury mieścił się przez długie lata firmowy sklep meblowy braci Jojko, upaństwowiony po II wojnie światowej

Jeszcze w 1873 roku przy ulicy Piastowskiej 5 stała parterowa chata gwarecka ze spadzistym dachem. Pośrodku frontowej ściany chałupy znajdowały się drzwi a po obu stronach wejścia po dwa okna. W 1882 roku po zburzeniu domku jego właściciel Kaltenbrunn zlecił budowniczemu Adolfowi Goerke zaprojektowanie i budowę nowej jednopiętrowej kamienicy.

Czytaj całość
 
Hej, w dzień narodzenia - o kolędzie słów kilka Drukuj Poleć znajomemu

W historii muzyki i systematyce form, kolęda ma postać jednogłosowej, często ludowej pieśni, charakterystycznej dla swoistego w swym wymiarze okresu - Bożego Narodzenia.

Czytaj całość
 
Ziemia tarnogórska Drukuj Poleć znajomemu

 
 
Ciąg dalszy tarnogórskich maszkaronów

Formy architektoniczne i detale z całego tarnogórskiego powiatu mogłyby stać się tematem obszernej publikacji. Same detale pałacu w Brynku, które Montes pokazał w numerach 43 i 46, zajęłyby wraz z ich  opisem kilkanaście stron. A jest jeszcze i Świerklaniec, gdzie spod daty budowy Pałacu  Kawalera, spogląda  lew z otwartym do ryku pyskiem.

Czytaj całość
 
Stanisław Janicki Drukuj Poleć znajomemu
Wycieczka do Ojcowa we wrześniu 1929 r. St. Janicki po prawej u dołu
Wycieczka do Ojcowa we wrześniu 1929 r. St. Janicki po prawej u dołu

Prezentujemy fragmenty pracy magisterskiej dotyczącej mało znanej, ale zasłużonej dla Śląska międzywojennego, postaci

Część IV

(1884-1942) śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk  Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego, stracony przez hitlerowców na gilotynie za działalność konspiracyjną.

Czytaj całość
 
Z dziejów komunikacji międzygminnej Drukuj Poleć znajomemu
Zajezdnia PKM Bytom, zburzona w 2013 r.
Zajezdnia PKM Bytom, zburzona w 2013 r.

Działalność Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Bytomiu na terenie MZKP (część 1)

Jednym z przewoźników wjeżdżających przez kilkanaście lat na teren Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach był PKM Bytom. Od czasu do czasu dochodziło w tym okresie do osobliwych sytuacji ze strony przewoźnika, który uruchamiał konkurencyjne linie na nietypowych trasach.

Czytaj całość
 
Niezrealizowane marzenia o własnej sokolni Drukuj Poleć znajomemu
Członkowie Sokoła często ćwiczyli w Domu Ludowym  dziś TCK. Pocztówka ze zbiorów Beaty i Jacka Kalke w: Krzysztof Gwóźdź,  Zofia Krzykowska, Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce, 2004r.
Członkowie Sokoła często ćwiczyli w Domu Ludowym  dziś TCK. Pocztówka ze zbiorów Beaty i Jacka Kalke w: Krzysztof Gwóźdź, Zofia Krzykowska, Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce, 2004r.

Zmęczeni tułaczką po wynajętych salach działacze tarnogórskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” postanowili wznieść własną reprezentacyjną siedzibę, ale ich ambitne plany pokrzyżował wybuch wojny

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Tarnowskich Górach wezwało 8 września 1936 roku Józefa Cebulę do zapłaty 196 złotych 43 groszy za mundur, który otrzymał jako członek organizacji. „Gniazdo nasze zamierza kupić parcelę i przystąpić do zbierania funduszy na budowę Sokolni” – uzasadniał żądanie prezes Paweł Kralewski. W ten sposób po raz pierwszy tarnogórskie Sokoły ujawniły zamiar budowy własnej siedziby. 

Czytaj całość
 
Wysiedlenia z terenu powiatu tarnogórskiego Drukuj Poleć znajomemu

CZĘŚĆ I

Wojska radzieckie, a konkretnie pododdziały 21. Armii Ogólnowojskowej,  dowodzonej przez generała pułkownika Dymitra Gusiewa, wkroczyły do Tarnowskich Gór 23 stycznia 1945 r. Niemiecki obóz zbiorczy w Lasowicach został wyzwolony przez oddział Batalionów Chłopskich, dowodzony przez Pawła Hoincę (pseudonim „Rochowski”), i żołnierzy Armii Czerwonej. W potyczce miało zginąć 8 żołnierzy radzieckich i 1 Polak. Po zajęciu miasta w Lasowicach internowano niemieckich jeńców wojennych, którzy pozostawali pod nadzorem NKWD (Народный комиссариат внутренних дел – Narodnyj Komissariat Wnutriennich Dieł).

Czytaj całość
 
Park Miejski w 110. lecie powstania Drukuj Poleć znajomemu
 
 

Na południe od ul. Wyszyńskiego aż po Obwodnicę rozciąga się teren miejskiego parku. Powstał w 1903 r., a fundatorem terenu był ówczesny proboszcz parafii Apostołów Piotra i Pawła – ks. Franz Kokott

Czytaj całość
 
Tarnogórski ośrodek rehabilitacyjny Drukuj Poleć znajomemu
Budynki zbudowane dla Zakładu Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów. Stan z 2007 r.
Budynki zbudowane dla Zakładu Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów. Stan z 2007 r.

CZĘŚĆ VII

Na początku grudnia 1966r. było już wiadomo, że podjęte przez budowlańców zobowiązanie, aby przekazać do użytku budynki zespołu przezawodowania w święto górnicze, czyli w Barbórkę 1966r. nie zostanie spełnione. Miało to nastąpić dopiero kilka miesięcy później. Mimo tego opóźnienia było co świętować, a rok 1967 miał się okazać tym, w którym zakończono budowę Zespołu Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów.

Czytaj całość
 
Pszczelarze w Starych Tarnowicach Drukuj Poleć znajomemu
 
 

29 lipca ubiegłego roku, w 140. rocznicę urodzin Emanuela Biskupka, współzałożyciela i pierwszego honorowego prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich, odbyła się w Starych Tarnowicach uroczystość odsłonięcia poświęconej mu tablicy pamiątkowej.  Pisaliśmy o tym w 58 numerze Montesa.

Czytaj całość
 
Willa w narożniku Drukuj Poleć znajomemu
 
 

Do willi z szerokim balkonem i poręczami jak na pokładzie statku Niemcy chcieli – podczas okupacji - dobudować spadzisty dach. Gdyby im się to udało, budynek w stylu funkcjonalizmu miałby zupełnie inny wygląd

Czytaj całość
 
Na Kongres do Tarnowskich Gór Drukuj Poleć znajomemu
Plakieta pamiątkowa z czwartego Kongresu
Plakieta pamiątkowa z czwartego Kongresu

W październiku 2015 roku Tarnowskie Góry na kilka dni staną się stolicą polskiego ruchu brackiego. Po wielomiesięcznych staraniach, w uznaniu zasług tarnogórskich braci,  Zarząd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP podjął decyzję o organizacji w naszym mieście Kongresu.

Czytaj całość
 
Przystanki przed kościołami Drukuj Poleć znajomemu
Zdjęcie z kolekcji rodziny Pietruszka. Personel obok autobusu na placu kościelnym
Zdjęcie z kolekcji rodziny Pietruszka. Personel obok autobusu na placu kościelnym

Przedsiębiorcy autobusowi wygrali w okresie międzywojennym sądowy spór o opłaty postojowe z tarnogórskim burmistrzem, który musiał pokryć procesowe koszty

Czytaj całość
 
Gościliśmy całą Europę Drukuj Poleć znajomemu

Rozmyślania o Górnym Śląsku

Wszystkie gminy w Polsce „stawiają na turystykę”. Nawet te, do których nie zagląda przysłowiowy pies z kulawą nogą, nie mówiąc o turyście.

Czytaj całość
 

Okładka Montes nr 65

Okładka Montes nr 65