Skip to content
Starosta żołnierzem Drukuj Poleć znajomemu
Adolf von Wrochem
Adolf von Wrochem

Górnośląska szlachta – Wrochemowie Cz. X

Adolf był najmłodszym synem starosty raciborskiego Gottloba von Wrochema. W 1839 r., gdy miał 26 lat,  poślubił Marię von Tschirschky und Bögendorf. W tym samym roku przejął od ojca dobra Wielkie Paniowy. Był ich właścicielem przez prawie ćwierć wieku, do 1850 r. 

Czytaj całość
 
W poszukiwaniu zaginionego Drukuj Poleć znajomemu
 
 
Obrazy Mieczysława Muławskiego

Wieża zamku

Historia zamku w Starych Tarnowicach rozpoczyna się w pierwszej połowie XV wieku. Wtedy to w ręce pochodzącego z bytomskiego księstwa rodu Wrochemów, przeszły Repty, a z nimi Tarnowice.

Czytaj całość
 
Straszydło na ratuszu Drukuj Poleć znajomemu

Ratusz. Okres okupacji. Ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach
Ratusz. Okres okupacji. Ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach
Pomnik Jerzego Hohenzollerna dwa razy ustawiali na fasadzie tarnogórskiego ratusza niemieccy samorządowcy. Dopiero za drugim razem polskim władzom miasta udało się w miejsce posągu margrabiego ulokować figurę górnika

Czytaj całość
 
Zamach w Berlinie Drukuj Poleć znajomemu
Bernard Drzyzga
Bernard Drzyzga
Bernard Drzyzga urodził się 28 lipca 1911 roku w Nowych Reptach (dzisiejsze Repty Śląskie) jako najmłodsze dziecko Bernarda i Teresy z domu Król. Ojciec zginął tragicznie przed jego urodzeniem, a wychowaniem także jego dwójki starszego rodzeństwa zajmowała się matka. Mały Bernard był w domu wychowywany w duchu polskim. Po ukończeniu pięcioklasowej szkoły ludowej, uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Księcia Jana Opolskiego w Tarnowskich Górach, które w 1931 roku ukończył złożeniem egzaminu maturalnego. W latach 931-32 przeszedł Kurs Unitarny (przygotowujący do kariery awodowego żołnierza) w Batalionie Szkolnym Szkoły Podchorążych w Różanie, a w latach 1932-34 kontynuował naukę w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie-Ostrowi Mazowieckiej. Promowany na stopień podporucznika służby stałej piechoty, 15 sierpnia 1934 roku, otrzymał przydział do „najbardziej śląskiego ze śląskich”, 75. pułku piechoty stacjonującego w Chorzowie, na stanowisko dowódcy plutonu. Awansowany do stopnia porucznika służby stałej 19 marca 1938 roku otrzymał dowództwo plutonu przeciwpancernego w tymże pułku.
Czytaj całość
 
Jeszcze o zagładzie pałacu w Reptach Drukuj Poleć znajomemu

 
 
Jerzy Gorzelik i „jego” Ruch Autonomii Śląska oprócz akcji „rewindykacji” śląskich zabytków i zbierania podpisów pod petycją do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o ustanowienie fundacji ratującej górnośląskie zabytki przemysłowe, prowadzi rejestr zabytków bezpowrotnie straconych (zburzonych), zabytków do uratowania (do remontu i konserwacji) i obiektów zabytkowych odnowionych.

Czytaj całość
 
Piastowie Drukuj Poleć znajomemu

Bolko I Świdnicki. Wg. Hermana Luchsa
Bolko I Świdnicki. Wg. Hermana Luchsa
Legendarnym założycielem pierwszej polskiej dynastii narodowej był Piast - od niego wywodzi się nazwa dynastii - i jego żona Rzepka. Jego prawnuk Mieszko I (zm. 992 r.) - był pierwszym historycznym władcą państwa polskiego. Najważniejszą jego decyzją było przyjęcie w 966 r. chrztu w obrządku łacińskim. Około 990 r. przyłączył do swego państwa Śląsk, odebrany władcom czeskim.

Czytaj całość
 
Willa Kacpra Jastrzembskiego Drukuj Poleć znajomemu

Kacper Jastrzembski
Kacper Jastrzembski
Jednym z bardziej znanych architektów tarnogórskich w okresie międzywojennym był Kacper Jastrzembski urodzony 4 stycznia 1876 roku w Lesznie. Po zakończeniu I wojny światowej i przybyciu do Tarnowskich Gór architekt ożenił się w 1920 roku z Marią Kodroń urodzoną 13 sierpnia 1898 roku w Tarnowskich Górach. Jego firma budowlana uczestniczyła między innymi w latach 1930-1932 przy budowie szkoły parkowej. Do dziś przy ul. Styczyńskiego 16 stoi obszerna willa z ogrodem, którą zaprojektował i wybudował dla siebie Kacper Jastrzembski.

Czytaj całość
 
Historia pisana światłem Drukuj Poleć znajomemu
Otto Reiche
Otto Reiche

przedwojenne Tarnowskie Góry w oczach fotografów

Fotografie, a w szczególności dawne fotografie, mają w sobie tę magię fantazmatycznego przeniesienia w przeszłość. Utrwalone na nich pejzaże miejskie, wnętrza oraz portrety nie tylko zachwycają dokładnością i precyzją – przedstawiają niepowtarzalny klimat z przełomu wieku tym bardziej urzekający, im bardziej uświadamia nam rozbieżność między współczesnym stanem a minionym.

Czytaj całość
 
Dobroczynność, profilaktyka i resocjalizacja na terenie Tarnowskich Gór Drukuj Poleć znajomemu

Zakład św. Jana. Pocztówka z 1910 r. Ze zbiorów Beaty i Jacka Kalke
Zakład św. Jana. Pocztówka z 1910 r. Ze zbiorów Beaty i Jacka Kalke
Analiza zagadnienia dobroczynności, profilaktyki i resocjalizacji na terenie Tarnowskich Gór - rys historyczny - dokończenie z poprzedniego numeru

Opieka społeczna
Pośród interesujących nas zagadnień bardzo istotne miejsce odgrywa opieka społeczna i życie społeczne, które nabrały szczególnego znaczenia i przeżywały swój intensywny rozwój zwłaszcza w okresie międzywojennym. 

Czytaj całość
 
Mleczarnia Drukuj Poleć znajomemu
Samotny komin mleczarni podczas wyburzania
Samotny komin mleczarni podczas wyburzania
Na planie zagospodarowania przestrzennego Tarnowskich Gór sporządzonym 28 lipca 1937 roku przy ulicy Legionów 3 na gruncie, którego właścicielką była obywatelka Gade, ówczesne władze miasta przewidywały budowę drogi. W czasie okupacji zrezygnowano z wytyczenia nowej ulicy i na tym terenie rozpoczęła się w 1943 roku budowa mleczarni.

Czytaj całość
 
Z dziejów komunikacji międzygminnej Drukuj Poleć znajomemu
Bilet  z lat 90. XX w.
Bilet z lat 90. XX w.
Autobusem z Tarnowskich Gór do Katowic

Stolica województwa katowickiego od dziesięcioleci była jednym z najbardziej obleganych kierunków w podróżach z Tarnowskich Gór. Jednak wiele lat trzeba było czekać na połączenie tych miast linią autobusową po najkrótszej trasie przez Chorzów.

Czytaj całość
 
Historia pewnego konfliktu Drukuj Poleć znajomemu
Piotr Pilchowski - prezes tarnogórskiego Bractwa w latach 1933-1939, fot. Wojciech Pilarczyk, 1930 rok, wł. Muzeum w Tarnowskich Górach
Piotr Pilchowski - prezes tarnogórskiego Bractwa w latach 1933-1939, fot. Wojciech Pilarczyk, 1930 rok, wł. Muzeum w Tarnowskich Górach
U progu lat 30. XX wieku Bractwo nie stanowiło monolitu narodowościowego. Nieznaczną przewagę w organizacji mieli Niemcy łącznie z utożsamiającymi się z ich kulturą Żydami. Polacy, których znaczenie w towarzystwie znacznie się wzmocniło, dążyli do przejęcia kontroli nad konfraternią. Ich działania nasiliły się z chwilą wybrania w końcu 1933 roku Fryderyka Antesa (1902–1991) na burmistrza Tarnowskich Gór i po objęciu przez niego urzędu (17 maja 1934 roku).

Czytaj całość
 
Przede wszystkim dla Śląska Drukuj Poleć znajomemu

Rozmyślania o Górnym Śląsku

Pochłonięty z małą resztą (by nie rzec „bez reszty”) sprawami Górnego Śląska, trudno bym nie poruszył w tych „montesowych rozważaniach” sprawy wejścia do koalicji rządzącej sejmikiem wojewódzkim, przedstawicieli Ruchu Autonomii Śląska. Znaczenie i wagę tego faktu dostrzeżono szybko, w wielu miejscach, różnie go też zinterpretowano.

Czytaj całość