Skip to content
Sztygar Alfons Kopia (1902-1962) Drukuj Poleć znajomemu
 
 
Górnictwo tarnogórskie było pasją jego życia

Alfons Kopia urodził się w dniu 19 maja 1902r. w Tarnowskich Górach. Z zawodu był technikiem górniczym - sztygarem. Po II wojnie światowej uczył w górniczej szkole zawodowej, która mieściła się na terenie Karłuszowca. Pracę zawodową rozpoczął w kopalni węgla kamiennego „Buchacz” (Kopalnia „Radzionków”), a następnie pracował w kopalni „Szombierki” w Bytomiu.

Czytaj całość
 
Karol Erdmann hrabia Henckel von Donnersmarck Drukuj Poleć znajomemu

 
 
(1695-1760)

Poczet tarnogórski

Pan Tarnowskich Gór. Był drugim i najmłodszym synem hrabiego Karola Maksymiliana oraz jego drugiej żony Heleny Jadwigi hrabianki von Roedern. Urodził się 8 grudnia 1695 r. we Wrocławiu.

Czytaj całość
 
Tarnogórskie zegary Drukuj Poleć znajomemu
 
 
C Z Ę Ś Ć  I I

Tylko na starych pocztówkach znajdziemy zegary wieżowe na jednym z nieistniejących już dziś budynku koszar 11. Pułku Piechoty przy ul. Kościuszki, czy też na budynku kuchni w koszarach 3. Pułku Ułanów Śląskich przy ul. Opolskiej.
Czytaj całość
 
Tarnowskie Góry w 1819 roku Drukuj Poleć znajomemu

Grafika Stuckarta. Ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach
Grafika Stuckarta. Ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach
według Fischera i Stuckarta

W 1819 roku w Świdnicy wydana została „Historia miast Śląska” [Zeitgeschichte der Städte Schlesiens]. W trzecim tomie tego dzieła znalazł się opis i najstarsza opublikowana rycina z widokiem Tarnowskich Gór.

Czytaj całość
 
Tarnogórska poczta Drukuj Poleć znajomemu
Cesarski Urząd Pocztowy, ok. 1914 roku
Cesarski Urząd Pocztowy, ok. 1914 roku
Okrągły jubileusz

Każde królestwo, ba! - nawet księstwo, chcąc sprawnie działać, musiało mieć sprawną sieć połączeń. Pierwotnie byli to raczej piesi gońcy, a w pilnej potrzebie konni. Jednak każdy goniec, przenosząc lub przewożąc wieści czy przesyłki na dalsze odległości, musiał gdzieś wypocząć i przenocować. Najlepiej do tego nadawały się karczmy i to one były zalążkami stacji pocztowych.

Czytaj całość
 
Przeprowadzka do Czerwięcic Drukuj Poleć znajomemu
Pałac Wrochemów w Czerwięcicach
Pałac Wrochemów w Czerwięcicach

Górnośląska szlachta – Wrochemowie Cz. III

Od 1700 roku najważniejszym majątkiem Wrochemów stały się Czerwięcice (na północny zachód od Raciborza). Dobra te jako posag wniosła Joanna Ludmiła von Reisewitz, wdowa po Fryderyku Leopoldzie von Holly,  małżonka Karola Joachima von Wrochema. Formalnie Wrochem kupił od swej małżonki majątek dopiero w 1712 r. za sumę 5500 śląskich talarów, z kwoty tej 2200 miało przypaść Karolowi Leopoldowi von Holly, synowi Joanny Ludmiły z jej pierwszego małżeństwa.

Czytaj całość
 
Tarnogórskie kapliczki i figury Drukuj Poleć znajomemu

 
 
Kapliczki i krzyże przydrożne ozdabiają polski krajobraz, także nasze miasto. Stawiane są przez osoby świeckie i duchowne, właścicieli domów i pól. Powstają z głębi serca jako dar dziękczynny za otrzymane łaski, z okazji różnych rocznic, dla upamiętnienia  wydarzeń.

Czytaj całość
 
Bliżej tradycji Drukuj Poleć znajomemu
Po uroczystym odsłonięciu kamienia pamiątkowego w Parku Strzeleckim, 24 października 2009 roku
Po uroczystym odsłonięciu kamienia pamiątkowego w Parku Strzeleckim, 24 października 2009 roku

Park Strzelecki przez ponad wiek spełniał kluczową rolę w życiu społecznym,  towarzyskim i kulturalnym Tarnowskich Gór. To tutaj odbywały się festyny, zabawy, koncerty przeznaczone nie tylko dla członków organizacji, ale także dla mieszkańców miasta i jego okolicy.
Czytaj całość
 
Zmiany komunikacji autobusowej w 1995 roku Drukuj Poleć znajomemu

Bilet za 6 zł z lat osiemdziesiątych, ważny na terenie całej Polski w komunikacji miejskiej.
Bilet za 6 zł z lat osiemdziesiątych, ważny na terenie całej Polski w komunikacji miejskiej.
Na ziemi tarnogórskiej najbardziej chyba cieszyć się mogli z nadejścia roku 1995 mieszkańcy Miasteczka Śląskiego. Wraz z nadejściem stycznia Miasteczko stało się miastem, przestając być dzielnicą Tarnowskich Gór. Dodatkowym prezentem był nowy przystanek autobusowy na parkingu samochodowym przy Hucie Cynku Miasteczko Śląskie, utworzony również 1 stycznia 1995 r. Zaczęły go obsługiwać autobusy linii 64/II, 87,189/II oraz 614.

Czytaj całość
 
W poszukiwaniu zaginionego Drukuj Poleć znajomemu
 
 
Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część VII

Podcienia

Podcienia to jedno z najbardziej znanych i charakterystycznych miejsc w Tarnowskich Górach. Czas który zmieniał  w mieście wiele, chyba tylko w nich pozostawił klimat przeminionych dni. Są jednym z najstarszych zachowanych fragmentów zabudowy miasta, które w historii nosiło nazwę Wolnego.

Czytaj całość
 
Karl Korbsch Drukuj Poleć znajomemu
Plan i budynek przy ul. Bytomskiej 1
Plan i budynek przy ul. Bytomskiej 1
Tarnogórscy budowniczowie (3)

Karl Korbsch był członkiem zarządu magistratu Tarnowskich Gór. Prawdopodobnie na jego ręce złożył Emil Gajdas urząd burmistrza komisarycznego w trudnym czasie - 4 lipca 1921 r.

Czytaj całość