Skip to content
William Wilkinson (1743-1808) Drukuj Poleć znajomemu
Sławni na tarnogórskiej ziemi cz. XXVII

7 stycznia 1789 r. 

Brat i wspólnik Johna Wilkinsona, zw. „Królem Żelaza”
John Wilkinson (1728-1808) uznawany jest za współtwórcę angielskiego przemysłu stalowego. Uczynił bardzo wiele dla upowszechnienia żelaza oraz stali jako budulca.

Czytaj całość
 
Trwalszy od huty Drukuj Poleć znajomemu

Widok z 1880 r.
Widok z 1880 r.
W publikacji pt: „Tarnowskie Góry na starej pocztówce. Zbiory Beaty i Jacka Kalke” wydanej przez Muzeum w Tarnowskich Górach, na stronie 19. znajduje się widok z około 1870 r. na tarnogórską hutę żelaza powstałą w latach 1857–1858.

Czytaj całość
 
Jerzy VII Fryderyk hrabia Henckel von Donnersmarck Drukuj Poleć znajomemu

 
 
(26 VIII 1611 - 9 V 1671)

Poczet tarnogórski

Pan Tarnowskich Gór i Bytomia. Był trzecim synem hrabiego Łazarza II i Marii Jakuby von Bayr. Urodził się latem 1611 r. w Wiedniu, gdzie jego ojciec prowadził szerokie interesy związane z dworem cesarskim Habsburgów.

Czytaj całość
 
Heinrich Herzog Drukuj Poleć znajomemu
Dawna szkola realna
Dawna szkola realna
Tarnogórscy budowniczowie (2)

Jak żaden inny z tarnogórskich budowniczych, Heinrich Herzog, został wymieniony jako twórca ważnych budowli w trzech książkach opublikowanych już pod koniec XIX i na początku XX wieku

Czytaj całość
 
Tarnogórskie posągi, figury i figurki Drukuj Poleć znajomemu
Nepomucen - Strzelecka
Nepomucen - Strzelecka
CZĘŚĆ II

Na ulicy Legionów, tuż za wejściem na teren  pałacu na Karłuszowcu, stoją dwa posągi przeniesione sprzed dawnej szkoły Jezuitów przy Zamkowej. Ich pochodzenie jest udokumentowane. Ufundowała je hrabina Leopoldyna, żona hrabiego Franciszka Ludwika Henckla w latach 1755 - 1758 r. Na postumentach, które też warto obejrzeć, stoją św. Florian i  św. Jan Nepomucen.

Czytaj całość
 
Kozia zagroda Drukuj Poleć znajomemu

Fotografia Fermy z 1915r. Wł. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w:Historia Tarnowskich Gór, pod redakcją Jana Drabiny, 2000
Fotografia Fermy z 1915r. Wł. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w:Historia Tarnowskich Gór, pod redakcją Jana Drabiny, 2000
Do dziś przy ulicy Opatowickiej w Tarnowskich Górach zachowały się zabudowania słynnej na Śląsku fermy koziej, założonej z inicjatywy tarnogórskiego landrata Fryderyka Ernsta von Schwerina.
Po wojnie trzydziestoletniej i w okresie prześladowań czarownic w Europie i Niemczech całkowicie wytępiono kozy, które uznano za szkodniki niszczące lasy oraz wcielenie diabła. Dopiero w latach 80. XIX wieku niemiecki gospodarz Christian Dettweiler sprowadził rasowe kozy ze Szwajcarii i rozpoczął wraz ze swoim synem Fryderykiem popularyzować ich hodowlę. W 1892 roku powstało pierwsze stowarzyszenie hodowli kóz, a trzy lata później w Niemieckim Towarzystwie Rolniczym utworzono wydział hodowli kóz.

Czytaj całość
 
Michenko - ciąg dalszy Drukuj Poleć znajomemu

 
 
Sprawa komendanta tarnogórskiego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego  Karola Michenki, opisana w ostatnim numerze Montes Tarnovicensis, wywołała spory oddźwięk wśród czytelników. Przypomnijmy, że Karol Michenko skazany został w 1945 roku na karę śmierci za przestępstwa popełnione podczas służby w UB. Bardzo interesujące fakty opisał w liście przysłanym do redakcji Henryk Jerzy Rupik, którego ojciec zetknął się z Michenką.

Czytaj całość
 
Tarnogórskie Boże Groby Drukuj Poleć znajomemu
2008 - w obiektywie Henryka Białego
Lasowice - Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Lasowice - Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Opatowice - Kościół Matki Sprawiedliwości i
Opatowice - Kościół Matki Sprawiedliwości i
Kościół Matki Boskiej Królowej Pokoju
Kościół Matki Boskiej Królowej Pokoju
Sowice - Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Sowice - Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej

Czytaj całość
 
W kręgu kultury Drukuj Poleć znajomemu

Laureaci z burmistrzem miasta
Laureaci z burmistrzem miasta
„Kultura jest tym, co sprawia, że człowiek jest czymś więcej niż tylko przypadkowym wydarzeniem. Kultura — jest tym co zostaje, gdy zapominamy wszystko, czego się nauczyliśmy”. Kierując się tym mottem burmistrz Arkadiusz Czech, jak co roku nagrodził tarnogórskich twórców i animatorów kultury, kontynuując tradycję zapoczątkowaną czternaście lat temu. Od tamtej pory nagrodę indywidualną otrzymało pięćdziesiąt pięć osób, a zbiorową Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Kwartet Śląski.

Czytaj całość
 
Ks. Prałat dr Jerzy Pawlik Drukuj Poleć znajomemu

Z prezesem Stowarzyszenia, Markiem Kandzią
Z prezesem Stowarzyszenia, Markiem Kandzią
W służbie Boga i człowieka

Niestrudzony Kapłan, wybitny działacz turystyki i krajoznawstwa
(1919-2009)

5 marca 2009r. po Mszy Św. w Katowicach – Bogucicach pożegnano na cmentarzu w Józefowcu wielkiego Syna Ziemi Śląskiej, wspaniałego Kapłana i duszpasterza, serdecznego Przyjaciela Ziemi Gwarków, ks. Prałata dr Jerzego Pawlika.

Czytaj całość
 
W poszukiwaniu zaginionego Drukuj Poleć znajomemu
 
 
Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część IV

Willa na Bytomskiej

Na skrzyżowaniu ul. Bytomskiej z ul. Oświęcimską, która przed powstaniem estakady nad torami kolejowymi wiodła do Nakła Śl., stoi willa zbudowana w stylu eklektycznym. Z każdej jej strony znajdują się wysunięte przed lico elewacji ryzality z trójkątnymi szczytami. Całość nakryta jest mansardowym dachem. Od strony ul. Oświęcimskiej wyraźnie widoczna jest trójboczna wieżyczka z tzw. latarnią pod cebulastym dachem. 

Czytaj całość
 
Zmiany komunikacji autobusowej w 1993 roku Drukuj Poleć znajomemu
Bilet z 1990 roku
Bilet z 1990 roku
CZĘŚĆ I

Cztery lata po upadku komunizmu w Polsce i dwa lata po tym, jak Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach postawione zostało w stan likwidacji, na ziemi tarnogórskiej komunikacja pasażerska znajdowała się w fazie reorganizacji. Dzięki zachowanym dokumentom możemy prześledzić, jakie zmiany zaszły w 1993 r., a więc w drugim roku funkcjonowania Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Świerklańcu.

Czytaj całość
 
Mniej planów, więcej improwizacji Drukuj Poleć znajomemu
Rozmyślania o Górnym Śląsku

Stosunek do armii, do wojska, zdecydowanie jest lepszy teraz, niż w czasach, gdy była ona ludowa, niemniej powiedzenie komuś, że hołduje wojskowym zwyczajom, może być poczytane za komplement z gatunku wątpliwych. Tymczasem jesteśmy świadkami ofensywy militarnej terminologii: nasi przywódcy w Brukseli nie prowadzą rozważnej polityki – zwierają szeregi, zawierają sojusze, atakują i - osiągają wytyczone cele, lub wracają na tarczy.

Czytaj całość
 
O kasie pośmiertnej Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach Drukuj Poleć znajomemu
 
 
W Bractwie przywiązywano dużą wagę do pochówku jego członków. Przejaw troski w tym zakresie widoczny jest od początków istnienia organizacji aż do jej rozwiązania. Wprawdzie w latach II Rzeczypospolitej dawny rozbudowany ceremoniał związany z uroczystościami pogrzebowymi członków organizacji uległ uproszczeniom, niemniej bracia w regulaminowych ubiorach  na czele z pocztem sztandarowym licznie w nich uczestniczyli. 
Czytaj całość
 
Chór mieszany Słowiczek Drukuj Poleć znajomemu

 
 
w Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego

Muzyczne portrety

Społeczny ruch muzyczny jest wielkim darem dla cywilizacji pokoju, który z pokolenia na pokolenie przenosi najcenniejsze wartości płynące z upowszechniania piękna muzyki i dla każdego człowieka jest ofertą zbratania własnej codzienności ze sztuką.
Punkt pierwszy Aktu założycielskiego Konfraterni 

Czytaj całość