Skip to content
Franciszek Skarbek-Malczewski (1754-1819) Drukuj Poleć znajomemu
Franciszek Skarbek-Malczewski
Franciszek Skarbek-Malczewski
Sławni na tarnogórskiej ziemi cz. XXVI

ok. 17-23 września 1796r.

Kanonik metropolitalny gnieźnieński, potem biskup kujawski, następnie pierwszy arcybiskup metropolita warszawski i prymas Królestwa Polski.

Czytaj całość
 
Piotr, Peter, Petrus i inni Drukuj Poleć znajomemu
Stare - nowe maszkarony na Nakielskiej
Stare - nowe maszkarony na Nakielskiej
Wielu czytelników Montesa uczestniczy czasami w dyskusjach o śląskiej gwarze, języku, odrębnej tożsamości i historii, której nijak zmienić się nie da. Rzecznicy istnienia tej tożsamości, jak i ci, którzy w nią powątpiewają, przytaczają własne argumenty. Gdy dyskusja jest poważna i poważni są w niej partnerzy, często odnieść można wrażenie, że gdyby poprosić polemistów o zamienienie się rolami, mogliby równie dobrze dowodzić tez przeciwnych.
Czytaj całość
 
Łazarz II hrabia Henckel von Donnersmarck Drukuj Poleć znajomemu

 
 
(1573 - 1 X 1664)

Poczet tarnogórski

Pan Bytomia, Tarnowskich Gór i Bogumina. Był pierwszym synem Łazarza I i jego żony Anny Ettinger. Po ojcu odziedziczył bytomskie, tarnogórskie i bogumińskie państwo stanowe.

Czytaj całość
 
Inne spojrzenie na Stasia Drukuj Poleć znajomemu

Budynek Liceum od strony boiska
Budynek Liceum od strony boiska
Do napisania tego artykułu skłonił mnie sentyment absolwentki i artykuł o Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica, który ukazał się w Nr 33 Montesa.
Już pierwszy rzut oka na stronę pozwolił odnaleźć na zamieszczonej tam grafice, dobrze znany wszystkim tarnogórzanom budynek. Bo przecież każdy stając u wylotu ulicy Krakowskiej, musi go dostrzec.

Czytaj całość
 
Smutna rocznica Fabryki w Kaletach Drukuj Poleć znajomemu
 
 
Jest rok 1884, wtedy rusza nowa inwestycja, właściciela wspaniałej rezydencji w Świerklańcu oraz licznych hut i kopalń - Hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck.  Hrabia, widząc jak dobrze prosperuje fabryka celulozy jego kuzyna Hugo Henckel von Donnersmacka, mieszcząca się w Czarnej Hucie (dziś Tarnowskie Góry), zapragnął własnej.
Czytaj całość
 
Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. dr. Herberta Jeziorskiego Drukuj Poleć znajomemu
Ks. Kanonik dr Herbert Jeziorski
Ks. Kanonik dr Herbert Jeziorski
Nauka mądrego jest źródłem życia

Księdzu - Jubilatowi, zasłużonemu badaczowi historii naszej małej ojczyzny wypada życzyć, by udało mu się zrealizować tak bogate plany i jak napisał do niego w jednym z listów profesor Jan Miodek: (...) raz jeszcze za wszystko dziękuję, życzę Księdzu Kanonikowi kolejnych pomysłów książkowych i pozostaję z wyrazami szacunku oraz serdecznym Szczęść Boże.
 

Czytaj całość
 
Tarnogórskie posągi, figury i figurki Drukuj Poleć znajomemu
Pomnik - Jana Pawła II
Pomnik - Jana Pawła II
CZĘŚĆ I

Z wyjątkiem nowego  pomnika Jana Pawła II przed zespołem kościelno-szpitalnym o.o. Kamilianów, Tarnowskie Góry są miastem bez figuralnych pomników konkretnych historycznych postaci. Tych które były, nie oszczędziła polityka. Ostatnim był pomnik margrabiego Jerzego Hohenzollerna von Ansbach. Miasto objął po piastowskim poprzedniku Janie II Dobrym. Pomnik Jana  stoi w Opolu.

Czytaj całość
 
Henryk Piszczek Drukuj Poleć znajomemu
Mansardowy dach kamienicy na ulicy Krakowskiej 16Tarnogórscy budowniczowie cz. I

Kamienica pod numerem 16 na ulicy Krakowskiej to najładniejsza i najbardziej oryginalna z tarnogórskich kamienic wybudowanych na początku XX wieku. Spoglądając w górę, przypatrując się wystającemu i fantazyjnie pofalowanemu dachowi, który kojarzy się z okrętowym kasztelem – nie sposób temu zaprzeczyć. Jej projektant – Henryk Piszczek – został jednak zapomniany na 100 lat. 

Czytaj całość
 
W poszukiwaniu zaginionego Drukuj Poleć znajomemu
 
 
Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część III

Piekarnia Balli

Przyzwyczailiśmy się do widoku, który otwiera się przed nami, gdy idąc od Rynku podcieniami skręcimy w ulicę Gliwicką i kierujemy się nią do placu, na którym stoi czasem więcej, czasem mniej, straganów. Niektórzy Czytelnicy nie znają innego.

Czytaj całość
 
Kara śmierci dla ubeka Drukuj Poleć znajomemu
Dr Dariusz Węgrzyn podczas wykładu w tarnogórskim Muzeum
Dr Dariusz Węgrzyn podczas wykładu w tarnogórskim Muzeum
Dzięki historykom Instytutu Pamięci Narodowej odkrywane są coraz to nowe tajemnice działalności funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Tarnowskich Górach. Jedną z głośniejszych spraw opisanych ostatnio przez pracownika katowickiego IPN była kara śmierci dla szefa tarnogórskiego PUBP.
Według zachowanego protokołu Wojskowej Prokuratury Okręgu Śląsk 13 października 1945 roku po odczytaniu wyroku przez prokuratora porucznika Filipa Badnera pluton egzekucyjny dowodzony przez podporucznika Anatola Kubaloka rozstrzelał Karola Michenkę.
Czytaj całość
 
Dzieje wspólnych biletów Drukuj Poleć znajomemu
Bilety autobusowe WPK z 1991r.
Bilety autobusowe WPK z 1991r.
CZĘŚĆ III

Pod koniec dwudziestego wieku na terenie GOP-u obowiązywały trzy rodzaje wspólnych biletów miesięcznych. Pasażer mógł sobie kupić bilet autobusowo-tramwajowy, ważny na linie MZKP, KZK GOP i PKT Katowice.

Czytaj całość
 
Pamięć Drukuj Poleć znajomemu
Spotkanie po latach
Spotkanie po latach
Rozmyślania o Górnym Śląsku

Mój osobisty ośrodek pamięci otrzymał w ostatnich dniach dwa przykłady  jej funkcjonowania w dwóch różnych krajach. Dotyczą one II Wojny Światowej. Pierwszy dostarczyła mi Gabriela Horzela – Szubińska.

Czytaj całość
 
Likwidacja majątku po Kurkowym Bractwie Strzeleckim w Tarnowskich Górach 1945-1958 Drukuj Poleć znajomemu
Budynek strzelnicy, stan obecny.
Budynek strzelnicy, stan obecny.
CZĘŚĆ II

Likwidacja trwała do 1958 r., a po jej zakończeniu Wydział Finansowy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej przystąpił do procedury przejęcia terenu dawnego kompleksu strzeleckiego na rzecz Skarbu Państwa.

Czytaj całość
 
Marian Block Drukuj Poleć znajomemu
 
 
Muzyczne portrety

Przywódcy ruchu śpiewaczego i jego szeregowi działacze, śpiewacy i muzycy/amatorzy rozpoznawali na ogół bezbłędnie wyzwania swojego czasu i starali się im sprostać z niemałym zresztą powodzeniem.

 
Czytaj całość