Skip to content
Józef Piłsudski (1867-1935) Drukuj Poleć znajomemu
Herb Piłsudskich
Herb Piłsudskich
Sławni na tarnogórskiej ziemi cz. XXV

26 sierpnia 1922 r. 

Naczelnik Państwa, polityk, mąż stanu, pierwszy marszałek Odrodzonej Rzeczypospolitej. Po prawie dwustu latach od wizyty polskiego króla-elekta Augusta III Sasa na Ziemię Tarnogórską zawitał, reprezentujący suwerenną Rzeczypospolitą, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

Czytaj całość
 
Nagrodzeni za podziemia Drukuj Poleć znajomemu
Prezes Marek Kandzia z nagrodą
Prezes Marek Kandzia z nagrodą
Wyróżnienie w konkursie „Pro Publico Bono” – za najlepsze dzieło obywatelskie – otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W konkursie nagradzane są najlepsze inicjatywy organizacji pozarządowych. Doceniane zwłaszcza są dokonania lokalne istotne dla „małych ojczyzn”. Ważne jest promowanie inicjatyw obywatelskich i działania zgodne z etyką.
Czytaj całość
 
Łazarz I Henckel von Donnersmarck Drukuj Poleć znajomemu

 
 
(29 X 1551 - 13 VII 1624) 

Poczet tarnogórski

Pan Tarnowskich Gór, Bytomia i Bogumina
Był najstarszym synem spiskiego kupca Jana III Henckla oraz Anny Wildner. Urodził się w Lewoczy, gdzie jego przodkowie od kilku pokoleń sprawowali prestiżowe godności rajców i rychtarzy (odpowiednik burmistrza).

Czytaj całość
 
Konkurs na tarnogórski Ratusz Drukuj Poleć znajomemu
 
 
110 lat  Ratusza

„Projekt tarnogórskiego ratusza powstał w wyniku konkursu, rozpisanego przez Berliński Związek Architektów w roku 1895 wśród swych członków na zlecenie miasta Tarnowskie Góry. Spośród 17 prac, przyjęto projekt wyróżniony drugą nagrodą bez większych zmian i zlecono autorowi projektu, profesorowi H. Guth z Charlottenburga dalsze rozpracowanie szczegółów projektu.”

Czytaj całość
 
Więzienia tarnogórskie Drukuj Poleć znajomemu
Gliwicka 6. Pierwsze więzienie w mieście
Gliwicka 6. Pierwsze więzienie w mieście
Najstarszym tarnogórskim więzieniem były istniejące do dziś piwnice pierwszego Ratusza, zwanego po XIX-wiecznej przebudowie Domem Florczaka. Zachowały się także inne miejskie areszty
Pierwsze więzienie w Tarnowskich Górach znajdowało się przy ulicy Gliwickiej 6 w piwnicach Urzędu Górniczego, który pełnił zarazem funkcje Ratusza. W 1534 roku podczas strajku i buntu tarnogórskich gwarków właśnie w piwnicach Ratusza zamknięto 20 aresztowanych górników.
Czytaj całość
 
Miejsca niezwykłe Drukuj Poleć znajomemu
  
Tarnowskie Góry

Park Miejski

Najbardziej atrakcyjnym miejscem dla dzieci był zawsze tarnogórski Park Miejski podczas mroźnej i śnieżnej zimy. Tłumy maluchów i wyrostków płci obojga z sankami, nartami i łyżwami przychodziły wtedy pozjeżdżać z parkowych górek.

Czytaj całość
 
Zasługi Hrabiego Fryderyka Von Redena dla rozwoju Górnego Śląska i Ziemi Tarnogórskiej Drukuj Poleć znajomemu
Belweder Redena w Bukowcu
Belweder Redena w Bukowcu
C Z Ę Ś Ć   V

Praca i osiągnięcia Ruberga zostały szybko zauważone przez Redena. Wysłał go w kilka zagranicznych podróży, w czasie których zapoznał się on z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w przemyśle. Miały być one następnie przeniesione na Górny Śląsk.

Czytaj całość
 
Feliks Piestrak Drukuj Poleć znajomemu
  
Niewielu mieszkańców Tarnowskich Gór wie, kim był Feliks Piestrak. Dlatego działacze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ufundowali tablicę pamiątkową poświęconą pamięci tego ostatniego dyrektora tarnogórskiej szkoły górniczej

Czytaj całość
 
2599 powodów do szczęścia Drukuj Poleć znajomemu
 
 
Podobno pierwszy listek symbolizuje nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość a czwarty szczęście. Czy zbiór ponad 2,5 tysiąca czterolistnych koniczyn pozwoli znaleźć się  w księdze Polskich Rekordów i Osobliwości albo w księdze Guinessa? Helena Paprocka, właścicielka tej imponującej kolekcji ma zamiar to sprawdzić.
Czytaj całość
 
Francuskie buty Drukuj Poleć znajomemu
Ułani księcia Michała Tyszkiewicza 1813
Ułani księcia Michała Tyszkiewicza 1813
Opowiadanie

Paul Staniczek siedział jak co dzień w swoim warsztacie szewskim i nakładał na kopyto wycięte według szablonu kawałki skóry. Zdążył je wcześniej pozszywać i koniecznie przed zapadnięciem zmroku musiał połączyć skóry z zelówkami. Drewniane kołki łączące podeszwy i metalowe gwoździe do obcasów mógł przybić nawet w nocy po oświetleniu pracowni płonącymi świecami. Nazajutrz po gotowe półbuty miał przyjść jeden z wekturantów.

Czytaj całość
 
Na wczasy do Jakubowic Drukuj Poleć znajomemu
Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych. Jedno z miejsc
W południowo-zachodniej części Gór Stołowych znajdują się Jakubowice. Obecnie jest to dzielnica miasta Kudowa Zdrój. Miejsce to oddalone o 4 kilometry od śródmieścia, położone na dosyć pochyłym zboczu Lelkowej Góry, stanowi odludny i zaciszny zakątek. Przez kilka dziesięcioleci istniał tutaj ośrodek wczasowy i kolonijny Zakładów Chemicznych z Tarnowskich Gór. Zakłady już dawno nie istnieją, smutny los spotkał także część zabudowań ośrodka.
Po drugiej wojnie światowej powiat kłodzki był tym rejonem Sudetów, który przyciągał uwagę Górnoślązaków w sposób stosunkowo największy. Leżące bliżej Góry Opawskie nie cieszyły się takim wzięciem, zaś czeskie pasma były niedostępne ze względu na ogromne trudności ze zdobyciem paszportu.
Czytaj całość
 
Pomnik Fryderyka Wielkiego Drukuj Poleć znajomemu

Pomnik Fryderyka Wielkiego w tarnogórskim parku.
W 1884 roku w stulecie rozpoczęcia wydobycia rud ołowiu w kopalni Fryderyk na płaskim szczycie pamiątkowej hałdy szybu Rudolfina w niewielkim Parku Górniczym w Bobrownikach Śląskich ustawiono trzymetrowy obelisk z piaskowca, na którym umieszczono medal z popiersiem króla Prus Fryderyka Wielkiego. Nad podobizną Wielkiego Fryca znajdowały się insygnia górnicze oraz królewska korona pruska. Pod medalionem wyryto napis: „Pomimo sceptycznego stosunku króla, hrabia von Reden dokonał w tym miejscu 16 lipca 1783 roku odkrycia bogatego złoża rudy ołowiu”.

Czytaj całość
 
Lamus Literacki, Ślązakom... i szopki Drukuj Poleć znajomemu
Można było posłuchać nastrojowych pastorałek
Refleksje Jana Drechslera

W piątkowy wieczór 28 listopada w Tarnowskich Górach na murze Lamusa Literackiego doszło do odsłonięcia skromnej, ufundowanej przeze mnie płyty z napisem „Ślązakom, jacy by nie byli”. Już wcześniej, kiedy to zapowiadałem w gronie znajomych, rodziły się pytania co mnie do tego skłoniło... 

Czytaj całość
 
Król Szwecji w Tarnowskich Górach i skarb w kościele Piotra i Pawła Drukuj Poleć znajomemu

Wybrane monety ze skarbu z wieży tarnogórskiego kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła - własność Muzeum w Tarnowskich Górach
„Kulę tę wystrzelił Gustaw Adolf, król szwedzki, do gałki tutejszego kościoła”- taką oto wiadomość wraz z XVII - wieczną kulą znaleziono w gałce w wieży kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach w lipcu 1927 roku.
Historię o szwedzkim monarsze podróżującym przez Tarnowskie Góry można włożyć między bajki. Jednak pobyt wojsk szwedzkich na tych terenach w czasie wojny 30- letniej wymysłem nie jest. Wysokie kontrybucje wojenne nakładane wtedy na miasto, i to nie tylko przez wojska szwedzkie, doprowadziły do regresu gospodarczego. Kto więc odważył się sprofanować tarnogórski kościół? Inna legenda przypisuje ten czyn Karolowi XII, królowi Szwecji, ale to też mało wiarygodna historia. Kulę wystrzelił najprawdopodobniej jeden ze szwedzkich żołdaków. Kartę zaś umieścili w wieży tarnogórscy mieszczanie, gdy w sierpniu, roku pańskiego 1756 roku potężna burza strąciła gałkę. W gałce znaleziono przestrzeloną miedzianą skrzynkę a w niej m. in. XVI- wieczne monety.

Czytaj całość
 
Ostatni spadkobiercy Drukuj Poleć znajomemu
  
Śląska szlachta - Groelingowie cz. IV

W czasie II wojny światowej, w dwa dni po napadzie na ZSRR - 24 VI 1941 r., zginął na froncie rosyjskim szwagier Hansa Jerzego, Karol von Gerlach, generał major niemieckiego lotnictwa.

Czytaj całość
 
Co robią młodzi tarnogórscy plastycy? Drukuj Poleć znajomemu

Prace młodych artystów
Słowa dyrektor Komenderskiej: (...) życzę wam, abyście zaczynając wystawę tutaj, skończyli na międzynarodowych wystawach, młodzi artyści uważają za najcenniejszą recenzję i życiowe przesłanie.
Tarnowskie Góry są bez wątpienia miastem tętniącym artystycznie. A to za sprawą kilku działających w naszym mieście galerii, a to literackiego kabaretu no i działań uczniów tarnogórskiego Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych.

Czytaj całość
 
Dzieje wspólnych biletów Drukuj Poleć znajomemu
Bilet jednorazowy KZK GOP z 1998r.
CZĘŚĆ II

Porozumienie świerklanieckie zaczęło obowiązywać 1 listopada 1994 r. Od tego dnia na liniach autobusowych MZKP zaczęły obowiązywać wszystkie rodzaje biletów KZK GOP. Ustalono, że w ciągu trzydziestu dni na biletach pojawi się nadruk, że są to także bilety MZKP-owskie.

Czytaj całość
 
Detale architektoniczne Drukuj Poleć znajomemu
ul. Piastowska
„Żywa historia Tarnowskich Gór” cz. III

W październiku 2007 roku w Zespole Szkół Budowlano - Architektonicznych pod kierownictwem mgr. Anny Sopuch  powstał - i nadal jest kontynuowany - projekt pt: „Żywa historia Tarnowskich Gór.”  Polega on  na stworzeniu okumentacji fotograficznej elementów dekoracyjnych z fasad kamienic tworzących zabudowę centrum Tarnowskich Gór.

Czytaj całość
 
Sprawy górnośląskie w Sejmie Drukuj Poleć znajomemu
Wśród wielu wyśmienitych gości był m.in. poseł Kazimierz Kutz
Rozmyślania o Górnym Śląsku

3 grudnia w południe odbyło się zapowiadane i wyczekiwane posiedzenie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Z inicjatywy posłów Kazimierza Kutza i Marka Plury poświęcone było wyłącznie sprawom jednego regionu i  miało temat: Ślązacy – dynamika tożsamości, aspiracje językowe, identyfikacje narodowe. Górny Śląsk spisał się na medal: reprezentatywność i liczba przybyłych gości dawała gwarancje pozyskania pełnej i miarodajnej opinii.

Czytaj całość
 
Wszystko o Bractwie Drukuj Poleć znajomemu
  
Na księgarskiej półce

W bieżącym roku ukazała się publikacja Krzysztofa Gwoździa, Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach – historia i współczesność, powstała na podstawie pracy doktorskiej napisanej pod kierunkiem dr. hab. inż. arch. Marka Wrońskiego. Książka została wydana przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach i przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Śląskiego.

Czytaj całość
 
Dzieje tarnogórskich Żydów Drukuj Poleć znajomemu
  
C Z Ę Ś Ć  IV

Członkowie Zarządu i Kolegium Reprezentantów wyłaniani byli w wyniku wyborów. Statut określał cenzus wieku: głosującymi i wybieranymi mogli być mężczyźni, którzy ukończyli 25 rok życia i przynależeli przez dłuższy okres do gminy lub sprawowali w niej już jakiś urząd oraz przez trzy ostatnie lata regularnie odprowadzali świadczenia na jej rzecz.

Czytaj całość
 
W poszukiwaniu zaginionego Drukuj Poleć znajomemu
  
Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część II

Kto patrzył na to miasto przez dłuższy okres czasu, ten dostrzeże zmiany jakie zaszły w jego architektonicznej kompozycji. Na przestrzeni wieków zmieniała się ona wraz z modą i gustami właścicieli, w których ręce przechodziły stare domy. 

Czytaj całość
 
Vivat Królowie Drukuj Poleć znajomemu

Król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach Gerard Koszowski w towarzystwie marszałków Krzysztofa Koszowskiego (I) i wskazującego na tarczę Łukasza Klibera (II)
14 listopada 2008 roku, po raz kolejny już w dziejach odrodzonego w 1997 roku Kurkowego Bractwa  Strzeleckiego w Tarnowskich Górach, miała miejsce intronizacja króla kurkowego. Impreza ta zorganizowana została w miejscowej restauracji „Campo”, należącej do ustępującego monarchy brackiego – Grzegorza Gawinka. Podczas uroczystości udekorowano także króla i marszałków Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, a o bogatych tradycjach strzeleckich przypomniała promocja monografii poświęconej przeszłości i teraźniejszości tarnogórskiej konfraterni strzeleckiej, pióra Krzysztofa Gwoździa.
Intronizacja, czyli wprowadzenie w urzędowanie nowego króla brackiego ma długą, bo aż średniowieczną tradycję, kiedy to obronę murów miejskich powierzano cechom rzemieślniczym. Aby podnosić swoje umiejętności militarne ich członkowie zrzeszali się w bractwach strzeleckich. W okresach późniejszych konfraternie zatraciły swój typowo militarny charakter i stawały się organizacjami pielęgnującymi tradycję miejską, życie towarzyskie, społeczne oraz kulturalne.

Czytaj całość
 
Józefa Bramowska nasza Senatorka Drukuj Poleć znajomemu

  
Tym którzy znają naturę Śląska, a raczej tym którym  wydaje się, że ją znają, klasyczna Ślązaczka ubrana w ludowy strój, w obszerne kiece, kaftany i chusty, kojarzy się zwykle z dobrą gospodynią, oddaną żoną i matką. Są to stare prawdy, lecz także prawdą jest to, iż kobieta śląska potrafiła ponadto zdobyć się na bohaterskie czyny, jeśli tylko wymagała tego chwila. O prawdziwym oddaniu sprawie przyłączenia Śląska do Polski świadczy najlepiej obok czynów dokonywanych w ogniu powstańczych kul, systematyczna wieloletnia praca w przeróżnych kobiecych towarzystwach, stawiających sobie jeden cel: bronić polskości tych ziem, dążyć do połączenia Śląska z Macierzą.

Czytaj całość
 
110 lat Ratusza Drukuj Poleć znajomemu

Projekt konkursowy - Ratusz dla Tarnowskich Gór. Georg Zeidler, wyróżnienie.
Projekt konkursowy - Ratusz dla Tarnowskich Gór. Hans Rösener,
Projekt konkursowy - Ratusz dla Tarnowskich Gór. Hans Rösener, III nagroda ex aequo.
Projekt konkursowy - Ratusz dla Tarnowskich Gór. Georg Zeidler, wyróżnienie.

 

Czytaj całość
 
Zdarzyło się Drukuj Poleć znajomemu
Część V

W Tarnowskich Górach • Na Śląsku • W Polsce • W Europie • Na świecie

Czytaj całość