Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 8

N U M E R  9   -   2 6   M A R C A   2 0 0 2 r.

 Montes Nr 10

 

300 lat temu
Franciszek Miodek
Kościół w Sączowie
Bouterweckowie
Stary zamek
Z różnych stron Europy
Nauczycielskie tradycje
Kolejarze tarnogórskiej kulturze cz.III
Stanisław Jan Jabłonowski
Kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła
Śląski wzorzec
Tropiciel słów
Od Blachów do Warkoczów
Tarnogórski teatr amatorski
Rys historyczny  wodociągów cz.VIII
Życie społeczno-kulturalne
Wiekowa ale kosztowna szkoła
Tarnogórski Konwikt Biskupi cz.II
Rozmyślania nad Ziemiami Odzyskanymi
Szkolni Inspektorzy
Winda z Edwardem Gierkiem
Wielkanoc u grofa
Śląskie kamienie cz. VIII
 

Herbarz tarnogórski

Wrbna

Panowie Radzionkowa,

Panowie z Wierzbna koło Świdnicy - de Wrbna - znani byli już w XIII w. Przedstawicielem tego rodu był najprawdopodobniej Henryk z Wierzbna (zm. 1319), bp Wrocławia. W następnych stuleciach ród podzielił się na kilka linii.

W królestwie Czech osiągnęli wysokie godności, np. Jan (zm. 1593r.) był starostą ziemskim w Opawie, a Stefan (zm. 1660r.) cesarskim generałem i wyższym podskarbim morawskim. Ferdynand Oktawian (zm. 1695r.) był starostą ziemskim księstwa opolsko-raciborskiego. Żyjący na przełomie XVII i XVIII w.
 Herb Wierzbna
- w polu błękitnym pas złoty, a nad nim i pod nim po trzy złote lilie. Ponad hełmem z błękitno-złotymi labrami kolumna złota przebita takąż strzałą na skos.

Wacław Albert był cesarsko-królewskim tajnym radcą i podskarbim, jak również starostą ziemskim księstwa legnickiego. Sporą karierę zrobił Jan Franciszek. Był najwyższym sędzią sądu lenników, tajnym radcą, namiestnikiem, a w końcu najwyższym kanclerzem Czech. Jego imiennik był wówczas królewskim radcą kamery na Śląsku.

16 kwietnia 1642 r. starosta ziemski w księstwie opawskim Jan Stefan wraz z synem Wacławem de Wrbna uzyskali od ces. Ferdynanda III Habsburga nadanie godności hrabiego cesarstwa.
Od dwóch synów Stefana (zm. 1567r.) wywodzą się dwie główne linie. Od Alberta wywodzi się linia śląska wygasła wraz ze śmiercią Karola Wacława w 1757r. Od starszego Jana pochodzi linia czeska. Jej przedstawiciele zostali po raz ostatni wymienieni w Kalendarzach Gotajskich w 1967r. Można sądzić, że nadal żyją.

Pierwszą panią Radzionkowa z tego rodu była Dorota ok. 1490 r. Po niej odziedziczyli osadę syn Mikołaj, a następnie wnukowie Jan, Bartłomiej i Szczepan. Rządzący w imieniu trzech braci stryj Henryk sprzedał osadę w 1539/1540 r. Adrianowi Hörnig.

AKP, DaW

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa