Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 8

N U M E R  9   -   2 6   M A R C A   2 0 0 2 r.

 Montes Nr 10

 

300 lat temu
Franciszek Miodek
Kościół w Sączowie
Bouterweckowie
Stary zamek
Z różnych stron Europy
Nauczycielskie tradycje
Kolejarze tarnogórskiej kulturze cz.III
Stanisław Jan Jabłonowski
Kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła
Śląski wzorzec
Tropiciel słów
Od Blachów do Warkoczów
Tarnogórski teatr amatorski
Rys historyczny  wodociągów cz.VIII
Życie społeczno-kulturalne
Wiekowa ale kosztowna szkoła
Tarnogórski Konwikt Biskupi cz.II
Rozmyślania nad Ziemiami Odzyskanymi
Szkolni Inspektorzy
Winda z Edwardem Gierkiem
Wielkanoc u grofa
Śląskie kamienie cz. VIII
 

Ze Strzybnicy w wielki świat

Bouterweckowie

Obaj przyszli na świat na początku XIX stulecia w Strzybnicy. Z domu rodzinnego wynieśli podobne zamiłowania do sztuki i historii. Wszystko wskazuje na to, że byli braćmi. Ojciec jednego z nich (a może obydwu) sprawował w pobliskiej hucie „Fryderyk” funkcję inspektora.


Prezbiterium kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła
w Tarnowskich Górach z obrazem Fryderyka Augusta
Bouterweck, „Przekazanie władzy św. Piotrowi”

Starszy z nich - Fryderyk August Bouterweck urodził się 9 lutego 1806r. Nie zachowały się informacje dotyczące jego pierwszych lat edukacji. Musiał jednak wykazywać ponadprzeciętne zdolności plastyczne, skoro w wieku dwudziestu lat przyjęty został do berlińskiej Akademii Sztuki. Doskonalił się tam pod okiem K.W.Kolbe, zaś później studiował w Paryżu u malarza akademickiego P.Delaroche. W latach 1834-1835 przebywał w Rzymie. Podróżował wówczas także po Włoszech, Hiszpanii, Szkocji, Bliskim Wschodzie. Na stałe jednak osiadł w stolicy Francji.


Kościół Sainte-Madelaine w Paryżu

Obrazy malowane przez Bouterwecka zaklasyfikować można do szkoły historyzmu. Była to tendencja w sztuce XIX wieku charakteryzująca się dbałością o wierne odtwarzanie elementów historycznych. Motywy swych dzieł czerpał artysta przede wszystkim z antycznych mitów oraz Starego Testamentu. Do najbardziej znanych należą: „Orestes ścigany przez erynie”, „Tryton i Nereida”, „Hajmon i Kreon” (1832), „Egeusz i Tezeusz” (1832), „Pożegnanie Romea przez Julię” (1836), „Spotkanie Izaaka i Rebeki” (1840).

Większość jego obrazów znajduje się w Akademii Sztuki w Berlinie, a także osiemnastowiecznym pałacu Bellevue w Berlinie (obecnie rezydencja prezydenta Niemiec, niedaleko Reichstagu). Do 1945r. niektóre z nich podziwiać można było w Muzeum Śląskim we Wrocławiu.

Zachowały się także malowidła ścienne jego ręki w paryskich kościołach: Sainte-Madelaine, Saint-Ambroise, Saint-Nicolas du Chardonnet, Saint-Jacques du Haut-Pas i Saint-Vincent de Paul.

Dla rodzinnych Tarnowskich Gór wykonał artysta ołtarz w kościele św. Piotra i Pawła, który w późniejszym czasie przyozdobiono stworzonym we Francji w 1840r. obrazem Przekazanie władzy św. Piotrowi.

Fryderyk August Bouterweck zmarł w Paryżu 11 listopada 1867r.
Młodszy o trzy lata Karol Wilhelm urodził się 30 sierpnia 1809r. Uczęszczał do gimnazjum w Gliwicach oraz w Halle w Górnej Saksonii. Następnie poświęcił się studiom nad filozofią, historią i filologią w Halle oraz Wrocławiu.

Pracę rozpoczął w 1832r. w szkole Filipa Emanuela von Fallenberg w Hofwil nieopodal Berna w Szwajcarii. Wkrótce jednak założył w tym mieście prywatne gimnazjum dla chłopców ze znamienitych rodzin. Tymczasem z powodu nieporozumień na tle religijnym (Bouterweck był protestantem) zmuszony został zrezygnować z kierownictwa szkoły. W 1834r. po raz drugi zorganizował prywatną placówkę. Tym razem w Wabern w kantonie berneńskim.

Po dziesięciu latach przeniósł się do Elberfeld w Westfalii. W tamtejszym gimnazjum pracował jako nauczyciel religii. W latach 1850-1852 przewodniczył ewangelickiemu Stowarzyszeniu Braci, z którego jednak go usunięto. Zaangażował się następnie w studia językowe, a także prowadził badania nad historią Kościoła. Wespół z Karolem Krafftem założył w 1863r. Górskie Towarzystwo Historyczne. W uznaniu zasług na polu naukowym uniwersytet w Bonn przyznał mu - na parę miesięcy przed śmiercią - doktorat. Zmarł 22 grudnia 1868r. w Elberfeld.

Kamil Lysik

 

 

Herbarz Tarnogórski

Hörning
Tarnowscy
Wrbna

Śląskie rzemiosło

Kowale ślusarze

Tarnogórskie Kolekcje

Fotografie Jana Melcera
Śląska porcelana
Dawne widokówki

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa