Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 7

N U M E R  8   -   2 0   G R U D N I A   2 0 0 1 r.

 Montes Nr 9

 

Święta i sensacje
Józef Potyka
Żyrandole z wozu drabiniastego
400 lat temu
Ignacy Krasicki
inż. Feliks Piestrak
Kolejarze tarnogórskiej kulturze cz.II
Z dziejów hutnictwa nad Małą Panwią cz. IV
Odkrywanie przeszłości
50 lat Zespołu Szkół Ekonomicznych cz II
Tarnogórski Konwikt Biskupi
Pierwsi mieszkańcy
Śląskie Boże Narodzenie
Od dynamitu do papieru
Pielgrzymka z historią
Meandry kolei
Kościół p.w. św.Anny
Śląskie odrębności
Maszyna
Parada wielkich cz.II
Krople atramentu płyną w żyłach kultury
Rys historyczny  wodociągów cz.VII
Automatyzacja za 50 gr.
Widły czy widelec
Segiet
Hrabia z Karłuszowca
Śląskie kamienie cz. VII
 

325 lat tarnogórskiego pielgrzymowania

Pielgrzymka z historią

Mijający rok był rokiem szczególnym w dziejach pielgrzymki ślubowanej z Tarnowskich Gór do Piekar Śląskich. Tradycyjnie lipcowa pielgrzymka była bowiem tym razem pierwszą w nowym tysiącleciu i stuleciu.

Na 2001r. przypadał także jubileusz jej 325-lecia. Wyjątkowy charakter pielgrzymki podkreślały historyczne stroje (wypożyczone ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej), w które nawiązując do początków tarnogórskiego pątnikowania, ubrana była grupa młodzieży.

Dzieje pielgrzymki sięgają 1676r., kiedy to w Tarnowskich Górach wybuchła groźna, dziesiątkująca ludność, zaraza. Obecni w mieście jezuici, kiedy zawiodły różne metody leczenia, nakłonili mieszkańców do błagalnej pielgrzymki do Piekar, gdzie znajdował się słynący cudami obraz Matki Bożej.

 


Dominik Ochman, jeden
z najmłodszych uczestników pielgrzymki z tatą, Adamem oraz autorką tekstu
(z tarnogórskiego muzeum). Pradziadek Dominika, Stanisław Ochman, w 1926r. był członkiem kilkuosobowego Komitetu, który wówczas przygotowywał uroczystą pielgrzymkę z okazji jej 250-lecia.


Wkrótce zaraza ustąpiła, co tarnogórzanie uznali za skutek ich pielgrzymki i modłów w Piekarach. Z wdzięczności za to cudowne wydarzenie uroczyście ślubowali, że odtąd co roku będą szli z pielgrzymką dziękczynną do Piekar. I to pielgrzymowanie trwa już 325 lat.


Uczestnicy pielgrzymki w historycznych strojach

Dzień pielgrzymki w tym roku przypadł na niedzielę, 1 lipca. Wczesnym rankiem, przy pięknej, słonecznej pogodzie, wyruszyła w drogę do Matki Bożej Piekarskiej grupa 150 pieszych pątników. Prowadził ją ks. Bogdan Benedik. Liczna grupa mieszkańców Tarnowskich Gór przybyła w tym dniu do Piekar samochodami, autobusami i rowerami. Wszyscy spotkali się w Bazylice Piekarskiej, gdzie o godz. 10.30 uczestniczyli we mszy św. Bazylika była wypełniona po brzegi (pierwsza niedziela w lipcu to w Sanktuarium Maryjnym w Piekarach tradycyjny odpust Nawiedzenia).


Sztandary z tarnogóskich świątyń,
uczestniczące w pielgrzymce

Po mszy św. pielgrzymi mieli przerwę, po której, niestety w strugach ulewnego deszczu, odbyły się spotkania modlitewne na Rajskim Placu, później Nieszpory maryjne w Bazylice. Uczestniczył w nich kustosz piekarskiego sanktuarium, ks. Władysław nieszporek, który specjalne słowa podziękowania za trud pielgrzymowania złożył tarnogórskiej pątniczce, Gertrudzie Szewczyk. W tegorocznej pielgrzymce blisko osiemdziesiątletnia w dniu pielgrzymki pani Gertruda, szła pieszo - oczywiście jako co roku tam i z powrotem - po raz 75. W październiku skończyła 80 lat życia.

Około godz. 18-tej utrudzeni, ale szczęśliwi pielgrzymi przybyli do Tarnowskich Gór. Tarnogórska Pielgrzymka Ślubowana w pierwszym roku III tysiąclecia, przeszła do historii.

Teresa Nogaj

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa