Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 7

N U M E R  8   -   2 0   G R U D N I A   2 0 0 1 r.

 Montes Nr 9

 

Święta i sensacje
Józef Potyka
Żyrandole z wozu drabiniastego
400 lat temu
Ignacy Krasicki
inż. Feliks Piestrak
Kolejarze tarnogórskiej kulturze cz.II
Z dziejów hutnictwa nad Małą Panwią cz. IV
Odkrywanie przeszłości
50 lat Zespołu Szkół Ekonomicznych cz II
Tarnogórski Konwikt Biskupi
Pierwsi mieszkańcy
Śląskie Boże Narodzenie
Od dynamitu do papieru
Pielgrzymka z historią
Meandry kolei
Kościół p.w. św.Anny
Śląskie odrębności
Maszyna
Parada wielkich cz.II
Krople atramentu płyną w żyłach kultury
Rys historyczny  wodociągów cz.VII
Automatyzacja za 50 gr.
Widły czy widelec
Segiet
Hrabia z Karłuszowca
Śląskie kamienie cz. VII
 

Brynek - Leśna historia

Żyrandole z wozu drabiniastego

W budynku byłej stodoły na terenie siedziby Nadleśnictwa Brynek gromadzone są pamiątki i narzędzia związane pośrednio lub bezpośrednio z pracą ludzi lasu. Stodołę, zaadaptowaną na Izbę Leśną, otwarto w połowie 2000r. i od tego czasu eksponatów przybywa.

Tak urządzona Izba Leśna jest wykorzystywana w prowadzonej przez nadleśnictwo edukacji ekologicznej. Odwiedzają ją przede wszystkim wycieczki ze szkół - w ostatnim czasie byli tu uczniowie m.in. z Pyskowic, Gliwic, Katowic czy Tworoga.

Jednym z najstarszych eksponatów jakie można tu zobaczyć jest piła trakowa. Liczy sobie mniej więcej sto lat i pochodzi z samego początku ubiegłego wieku. Mierzy około 180 centymetrów. Obsługiwało ją dwóch ludzi, którzy przy jej pomocy przecinali grube bale drewna. Piła w czasie cięcia ustawiana była pionowo - jeden z obsługujących trzymał ją u góry, drugi - u dołu. Parę metrów obok ustawiony jest łańcuch tnący od jednej z pierwszych pił spalinowych. Porównując go z piłą trakową widać, jak technika poszła do przodu.

Ponad 50 lat liczy sobie powojenna drewniana klupa - przyrząd do mierzenia pierśnicy, czyli obwodu drzewa. Dokonuje się tego na wysokości 130 cm nad gruntem. Nieco starszy jest kosztur, pochodzący z początku lat 1930-tych. Służył on do robienia otworów w ziemi, w które potem wsadzano sadzonki. Innym urządzeniem wykorzystywanym w procesie zakładania lasu jest kultywator, służący w szkółce leśnej do spulchniania gleby i fizycznego unicestwiania rosnących chwastów.

W Izbie Leśnej obejrzeć można drewniane koła z konnych wozów drabiniastych, które już dawno zniknęły z naszego krajobrazu. Część kół przerobiono wykorzystując je jako żyrandole do oświetlenia elektrycznego. Przed budynkiem dawnej stodoły stoi tak zwana linijka, czyli wóz do rozwożenia myśliwych na stanowiska. Również on posiada drewniane koła, obite metalem. Teraz wóz ten służy jako kwietnik, ale jest sprawny i mógłby z powodzeniem służyć kolejnym pokoleniom myśliwych.

Eksponatów w Izbie Leśnej przybywa. Zależy to zwłaszcza od dobrej woli ofiarodawców. Już w przyszłym roku wycieczkom szkolnym odwiedzającym nadleśnictwo dojdzie nowa atrakcja - tuż obok uruchomiona zostanie leśna ścieżka poznawcza.

Tom

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa