Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 6

N U M E R  7   -   7   W R Z E Ś N I A   2 0 0 1 r.

 Montes Nr 8

 

Święto miasta
500 lat temu
Ratunku! Pali się!
Dawne herby i pieczęcie
Przed stuleciem
To była zasługa Redena
50 lat Zespołu Szkół Ekonomicznych
Ksiądz Michał Lewek
III Powstanie Śląskie w Tarnowskich Górach
Odkrywanie pałacu
Ratując najcenniejsze - życie
Z dalekiej Hiszpanii
Rys historyczny  wodociągów cz.VI
Doniosła wizyta
Śląsk - ziemia poetów
Kolejarze tarnogórskiej kulturze
Parada monarchów
Na kruszcu zbudowane
Niezwykły pieniądz
Z paszportem do Częstochowy
Śląskie kamienie cz. VI
 

Przygody z przeszłością czytelników Montesa

Odkrywanie pałacu

„Tajemnice ukrytego pałacu” - c.d.
 

Artykuły publikowane w „Montesie” stają inspiracją do dalszych przygód naszych Czytelników. Jednym z nich był autor poniższej opowieści:

Artykuł o pałacu w Szałszy pozwolił mi na poznanie tego obiektu. Przedstawiciel właściciela wpuścił mnie do środka, oprowadził i opowiedział o rodzinie von Groelingów, ostatnich właścicielach pałacu przed 1945r. Ich potomkowie niedawno przyjechali i przywieźli obecnemu właścicielowi zdjęcia dawnego wyposażenia pałacu, sali balowej i innych komnat. Przy remoncie będzie można teraz odtworzyć, choćby częściowo, dawny wygląd wnętrz.

Ten piękny obiekt po wojnie zamieniono na mieszkania usuwając wiele fresków, stiuków, i stawiając ścianki działowe wedle upodobania i chęci. Pałac stracił całkowicie dawny wystrój, takie były czasy.

 

 

Tablica-epitafium przy kościółku w Szałszy


Można by rzec, iż i tak dobrze, że ostał się w ogóle, ma nie zrujnowane, choć zmienione wnętrze i zdrowe mury.

Bardzo wiele dokonano już wokół pałacu. W parku przeprowadza się daleko posunięte prace konserwatorskie i kosmetyczne. Wiele starych dębów potrzebuje pomocy. Będzie staw na dawnym miejscu, wrócą klomby i ławki. Pałac po remoncie może nawet konkurować pięknem z pałacem w Świerklańcu. Jest już stadnina koni, kawiarnia. Widać rozmach z jakim wzięto się do pracy. Brakuje oczywiście środków. Obiekt wymaga ogromnych inwestycji. Właściciel będzie musiał pozbyć się części pola, aby - jak mówią ludzie - dokończyć renowację. Wierzę, że się uda. Mieszkańcy, których można spotkać przy pałacu także są pełni uznania dla tych poczynań.

Położony niedaleko kościółek, także zasługuje na uwagę. Piękny i zadbany, wiele zawdzięcza dawnym kolatorom - patronom, tj. von Groelingom. Za kościołem od strony południowej znaleźć można płytę-epitafium. Przyciaga uwagę. Krótka analiza i porównanie z artykułem w Montesie i wyłania się obraz rodzinnej genealogii:

Albert von Groeling, starosta toszecko-gliwicki, ożenił się z Antonią von Groeling, właścicielką Szałszy i Żernik. Żył lat 43. Jego żona Antonia z domu Welczek lat 33. Ich syn Wiktor, rotmistrz, pan 650 ha ziemi, żył lat 71. Jego małżonka, Jadwiga (Hedwig) z domu Rheinbaben zmarła 11 lat przed swym mężem i miała wówczas lat 57.

Trójka ich dzieci przysporzyła pałacowi smutku i łez.

Wiktor i Jadwiga pochowali córkę Gertrudę, podobno dziewczynę nader piękną, w wieku 17 lat. Nie pomogli najlepsi medycy. Ludmiła Witting, z domy Groeling, zmarła w wieku 32 lat, dwa lata po śmierci matki. Kolejne dwa lata i umiera Alfred, zaledwie 20-letni.

Czarna tablica za kościółkiem w Szałszy - wykonana idealnie w „dziwnym kamieniu” jak mówią miejscowi - jest świadectwem rodzinnej tragedii. Von Groelingowie pochowani w krypcie znaleźli tam spokój wieczny, który nie zawsze był udziałem innych arystokratycznych familii.

Poznany w tym miejscy Pan Kot, historyk-amator i miłośnik Szałszy, opowiada o historii pałacu, jego szlachetnie urodzonych mieszkańcach i Groelingowie wyłaniają się z tych opowieści, jako ludzie oddani tej ziemi, pomagający innym, traktujący swych pracowników nader dobrze. - Nie zadzierali nosa - podkreśla opowiadający.

Roman Wolniszewski

 

 

Zamki i pałace

Świerklaniec

Górnośląscy Piastowie

Ferdynand Ostatni

Herbarz Tarnogórski

Strachwitz
Bontani

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa