Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 5

N U M E R  6   -   2 2   C Z E R W C A   2 0 0 1 r.

 Montes Nr 7

 

Montes na wakacje
600 lat temu
List z Ameryki
Płyta „Nieznanego żołnierza”
Przywilej herbowy
Fundator Herbu
Profesor Henryk Wójcik
Piekarnia Johanna Balli
Chadecja na ziemi tarnogórskiej w latach 1922-1939 cz. IV
Rys historyczny  wodociągów cz. V
Kolej do Opola
Śląski szmugiel
Srebrny sen Rybki
470 lat Tworoga
Po raz pierwszy na mapie
Kościół w Bobrownikach
Z dziejów hutnictwa nad Małą Panwią cz. III
Papierowe dzieje Kalet
800 lat Rept
Śląsk - ziemia uczona
Rozwój techniki i przemysłu tarnogórskiego cz.II
Tarnogórska prasa cz.III
Tarn. Góry - miastem turystycznym. Koncepcja z lat 30- tych cz.III
Tarnogórskie pieczęcie i herby
Śląskie kamienie cz. V
 

 

List z Ameryki

Dzięki naszym czytelnikom „Montes” był czytany w Australii, Niemczech, a ostatnio także w Ameryce. Bohaterem opublikowanego w ostatnim numerze artykułu p. Barbary Babireckiej był prof. Tadeusz Strumiłło. Do autorki, dziękując za ten artykuł napisał syn profesora, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, Władysław Strumiłło.

Przypomnienie osoby Tadeusza Strumiłły w ostatnim numerze „Montesa” sprawiło radość jego córce Teresie i synowi Władysławowi, który przysłał list z Nowego Jorku, załaczając szereg ciekawych szczegółów z okresu pobytu w Tarnowskich Górach:

„...Chętnie wybrałbym się do Tarnowskich Gór, aby spojrzeć na to miłe miasto z perspektywy tak wielu lat... Myślę z sympatią o tym mieście, bo chociaż byliśmy tam krótko, to mnie osobiście okres ten udał się wprost niezwykle! Dostałem się mianowicie do zastępu harcerskiego prowadzonego przez Franciszka Blachnickiego (późniejszego księdza). Był on świetnym organizatorem i pedagogiem.. Każda zbiórka i wycieczka była pouczająca i ciekawa. Okolice Tarnowskich Gór zapamiętałem jako malownicze i lesiste - nadawały się do wycieczek rowerowych, czasem dość dalekich. Na wakacje wyjechaliśmy na obóz w Góry Świętokrzyskie. Odwiedził nas tam mój Ojciec i miał świetną gawędę przy ognisku... Franek Blachnicki był niezwykłym człowiekiem (mam do dziś jeden z jego listów, pisanych w czasie okupacji). Widziałem się z Nim, kiedy przyjechał tu do USA. W tym samym zastępie harcerskim był ze mną Staszek Hager (syn lekarza) - wojnę spędził w obozie koncentracyjnym; także Emil Czerkawski - był ze mną w tym samym oddziale w Powstaniu Warszawskim... - Ojciec mój pozostawił po sobie prawdziwy skarb w postaci dzienników, pisanych od 17 roku życia aż do śmierci. (....) Rozpisałem się, ale - myślę, że to warte napisania...”

Oprócz tego listu nadeszły prośby harcerzy o przybliżenie osoby harcmistrza RP i poszerzenie wiadomości o nim. Z podobną prośbą zwrócili się też jego dawni uczniowie, którzy podkreślali, jak wieki wywierał wpływ na tych, z którymi przebywał... Prośby te postaram się wkrótce spełnić

Barbara Babirecka

 

 

Zamki i pałace

Brynek
Nakło

Herbarz Tarnogórski

Warkocz - Warkotsch
Wrochem
Blacha

Śląskie rzemiosło

Mistrzowie szewcy

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa