Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  4   -   2 1   G R U D N I A   2 0 0 0 r.

 Montes Wyd. Spec.

 

Święta końca wieku
Przebywał tu Józef Wybicki
Książęcy nagrobek - odnaleziony
800 lat temu
Kolęda w magistracie
Dr Bronisław Hager
Do czytania i oglądania
Huta Sowicka
Dom Pod Lipami
Saskie wizyty i tarnogórskie rachunki
Alfred Karch - kamilianin niezwykły
Dworzec kolejowy
Robert Kurpiun - zapomniany pisarz
Chadecja na ziemi tarnogórskiej w latach 1922-39 cz. II
Tarnowskie Góry - miastem turystycznym. Koncepcja z lat 30- tych
Mistrzowie chleba i ciastek
Rys historyczny  wodociągów cz.III
Hotel z górniczą przeszłością
Bractwo Św. Barbary
Tarnogórska prasa
Plebiscyt 1921r. w Tarnowskich Górach
Kuźnica nauczycielskich kadr
Wojciech Korfanty
Między Polakami a Niemcami
Repty Norbertanów
Pytanie o przyszłość
Gmina Ożarowice
Śląskie kamienie cz. III
 

 

800 lat temu

Właśnie sprzed ośmiu wieków pochodzi najstarsza wzmianka pisana dot. terenów dzisiejszych Tarnowskich Gór. Latem 1201r. w papieskim dokumencie Innocentego III wymieniono Repty jako posiadłość podwrocławskiego klasztoru norbertanów. I to praktycznie jedyne co możemy powiedzieć o Tarnowskich Górach A.D. 1200. Można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, iż w bezpośrednim otoczeniu osady były pola i łąki należące do mieszkańców. Dalej rosły lasy.

Choć osada stanowiła własność norbertanów spod Wrocławia pod względem kościelnym stanowiła część dekanatu bytomskiego, a razem z nim należała do diecezji krakowskiej (nie wrocławskiej jak większość Śląska), której biskupem był wtedy Pełka zwany także czasami Fulkiem (zm. 1207r.).

Od niedawna cała kasztelania bytomska należała do księcia raciborskiego Mieszka I Plątonogiego (zm. 1210r.), protoplasty górnośląskich Piastów. Uznawał on - nominalnie, bo faktycznie różnie to bywało - władzę zwierzchnią rządzącego w Krakowie stryja, księcia wielkopolskiego Mieszka III Starego (zm. 1202r.).

W Europie w owym czasie panowało kilku wielkich monarchów. We Francji rządził Filip II August (zm. 1223r.). Jego przydomek miał nawiązywać do imienia jednego z najważniejszych władców starożytnego Rzymu, Oktawiana Augusta. Na tronie papieskim od dwóch lat zasiadał Innocenty III (zm.1216r.), jeden z wybitniejszych następców św. Piotra. Dążył do podporządkowania sobie władzy świeckiej. W cesarstwie miał ułatwione zadanie. W 1198r. doszło tam do podwójnej elekcji i władców niemieckich było dwóch: Filip Szwabski z dynastii Staufów (zm. 1208r.) i Otto IV z rodu Welfów (zm.1218r.).

Ruś - tak jak i Polska - podzielona była na dzielnice. W Czechach panował Przemysł Ottokar I (od dwóch lat jako dziedziczny król, zm. 1230r.). Na Węgrzech rządził Emeryk (zm. 1204r.) - jak się okazało jedyny władca tego kraju o tym imieniu.

A na świecie, w dalekiej Japonii cesarzem był Tsuchimikado (zm. 1231r.), jako 83 potomek założycielki dynastii bogini słońca, Amaterasu (dziś 125 cesarzem jest Akihito). Państwo Środka, Chiny podzielone były pomiędzy zwalczających się nawzajem pretendentów: Czang Tsunga (zm. 1208r.) z dynastii Kin i Ning Tsunga (zm. 1224r.) z dynastii południowych Sung.

AKP

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa