Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  3   -   9   W R Z E Ś N I A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 4

 

Gwarki, Gwarki
Na biurku hrabiego
Rynek w Tarnowskich Górach
Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze
Prof. Władysław Babirecki - tarnogórska legenda
Maria Pańczyk
Ostatnia wizyta                 polskiego króla
Ela, Władek, Benek...
Pierwszy na Górnym Śląsku
Mistrzowie rzeźnicy i wędliniarze
Idziemy jak Ojce
Pałac w Rybnej
Rys historyczny  wodociągów cz.II
Tarnogórskie Bractwo Strzeleckie
Gmina Krupski Młyn
Gmina Tworóg
Tradycja sięga                     ponad 80 lat
Chemia w mieście
Patron Lasowic
 

Przyroda ekologia

Podziemie bez podtekstów

Wiosną 1999 roku Tarnowskie Góry stały się stolicą polskiego podziemia. Chodzi o Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski z siedzibą w Tarnowskich Górach, które katowicki sąd okręgowy wpisał do swego rejestru 9 marca 1999.

Ludzie zaczęli się zapuszczać do podziemia w celach turystycznych już w dawnych czasach. W Złotym Stoku jedna ze sztolni po dawnych kopalniach złota, zwana dziś Sztolnią Książęcą, została specjalnie wykuta tak wysoko, aby mógł do niej wjeżdżać Książe na koniu. Znane są przekazy historyczne o słynnych ludziach, jacy odwiedzili kopalnię soli w Wieliczce. W dziewiętnastym wieku urządzano bale w niektórych jaskiniach Jury Krakowsko - Częstochowskiej, na przykład w Jaskini Wierzchowskiej Górnej.

Chociaż wiele podziemi udostępnianych jest dla turystów od dziesięcioleci, jednak bardzo wiele nowych podziemnych tras turystycznych otwarto w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wtedy zaczęły przyjmować turystów np. kopalnia soli w Bochni, kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku, Międzyrzecki Rejon Umocniony, kopalnia węgla w Nowej Rudzie czy Podziemne Fabryki Walimia w Górach Sowich.

W 1998 roku zebrani na zamku książ w Wałbrzychu reprezentanci podziemnych tras turystycznych zadecydowali, że siedzibą przyszłego stowarzyszenia będą Tarnowskie Góry. Kandydatura ta wygrała w głosowaniu z Wałbrzychem i Krakowem. Obecnie we władzach Stowarzyszenia Podziemne Trasy Turystyczne Polski znajduje się także tarnogórzanin, Stefan Gwóźdź - przewodnik po Kopalni i Sztolni.

Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych czy Sztolnia Czarnego Pstrąga wyglądają na tle innych obiektów podziemnych całkiem dobrze. Nigdzie indziej w Polsce nie można płynąć pod ziemią łódkami. Do uruchomienia łódek przymierzają się dopiero gospodarze Kopalni Złota w Złotym Stoku. Także tylko w Tarnowskich Górach w pobliże kopalni można podjechać pociągiem wąskotorowym.

Tomasz Rzeczycki

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa