Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  3   -   9   W R Z E Ś N I A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 4

 

Gwarki, Gwarki
Na biurku hrabiego
Rynek w Tarnowskich Górach
Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze
Prof. Władysław Babirecki - tarnogórska legenda
Maria Pańczyk
Ostatnia wizyta                 polskiego króla
Ela, Władek, Benek...
Pierwszy na Górnym Śląsku
Mistrzowie rzeźnicy i wędliniarze
Idziemy jak Ojce
Pałac w Rybnej
Rys historyczny  wodociągów cz.II
Tarnogórskie Bractwo Strzeleckie
Gmina Krupski Młyn
Gmina Tworóg
Tradycja sięga                     ponad 80 lat
Chemia w mieście
Patron Lasowic
 

 

Ostatnia wizyta polskiego króla

Tarnowskie Góry kilka razy gościły polskich monarchów. Ostatnim z nich był August III Sas. Jesienią 1733r. został wybrany polskim królem. Elekcja była jednak podwójna. Drugim królem wybrano Stanisława Leszczyńskiego.

Do Tarnowskich Gór Wettyn - jeszcze jako elektor Saksonii Fryderyk August II - przybył 6 stycznia 1734r. W mieście czekało na niego 25 delegatów konfederacji warszawskiej z 8 senatorami wśród nich i ok. 800 szlachty.

 

 

August III Sas

Karol Józef Erdmann hrabia Henckel von Donnersmarck 2. wolny pan stanowy Bytomia witał królewskiego gościa dwa dni później. Monarcha po przybyciu do Piekar Śląskich w tamtejszym kościele - podobnie jak jego ojciec August II - zaprzysiągł Pacta Conventa. Tydzień później był w Krakowie i 17 stycznia został tam koronowany.

W Rzeczpospolitej wybuchła wojna domowa. Obydwu pretendentów poparły różne europejskie potęgi. Za Sasem opowiedziała się Austria z Rosją. Za Leszczyńskim Francja. Konflikt ten zakończył się w 1735r. W Wiedniu podpisano porozumienie. Leszczyński otrzymał Lotaryngię i Bar w dożywotnie władanie wraz z prawem używania tytułu króla. Franciszek Stefan dotychczasowy władca Lotaryngii dostał wielkie księstwo Toskanii. Miało mu ono przypaść po śmierci ostatniego z Medyceuszy Gian Gastone (zmarł w 1737r.). Fryderyka Augusta uznano za króla Polski i wielkiego księcia Litwy. Walki w Polsce ostatecznie zakończył sejm pacyfikacyjny w 1736r.

Do Tarnowskich Gór nie przyjechał August III Sas już nigdy. Jego następca Stanisław August Poniatowski też nie był tutaj gościem, a potem już nie było polskich królów. Możnaby uznać wizytę cara Aleksandra I Romanowa, który po 1815r. nosił tytuł króla Polski, ale faktycznie był to czas rozbiorów i Polska własnych władców nie miała.

AK-P

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa