Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  3   -   9   W R Z E Ś N I A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 4

 

Gwarki, Gwarki
Na biurku hrabiego
Rynek w Tarnowskich Górach
Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze
Prof. Władysław Babirecki - tarnogórska legenda
Maria Pańczyk
Ostatnia wizyta                 polskiego króla
Ela, Władek, Benek...
Pierwszy na Górnym Śląsku
Mistrzowie rzeźnicy i wędliniarze
Idziemy jak Ojce
Pałac w Rybnej
Rys historyczny  wodociągów cz.II
Tarnogórskie Bractwo Strzeleckie
Gmina Krupski Młyn
Gmina Tworóg
Tradycja sięga                     ponad 80 lat
Chemia w mieście
Patron Lasowic
 

Do Tarnowskich Gór już nie zdążył

Wspomnienie
o ks. Józefie Tischnerze

Księdza profesora Józefa Tischnera poznałam dzięki Śląskiemu Dzwonowi Nadziei i fascynacji śląskimi magnatami. Nagrania w telewizji katowickiej w 1997r. pamiętam przede wszystkim jako długie oczekiwanie w studio na "Wejście". Wówczas poznałam tego wspaniałego człowieka. Po jego stracie wielu Polaków długo jeszcze będzie odczuwać pustkę i żal. 

Siedzieliśmy przy stoliku w studio urządzonym w hotelu "Warszawa" w Katowicach. W dużej hotelowej sali urządzono dekorację do różnych programów.

 

Przedstawiciele śląskiego Dzwonu Nadziei przy grobie ks. J. Tischnera
Fot.: R. Wolniszewski

Pergole z kwiatami oddzielały poszczególne scenografie. W rogach sali umieszczono garderoby. Była pani charakteryzatorka, obok stolik z napojami dla oczekujących swojej kolejki. Ja miałam wystąpić w programie p. Adrianny Godlewskiej, opowiadając o słynnej markizie Blance z Świerklańca.

Księdza profesora poznałam już wcześniej. Miał niepospolitą pamięć. Szybko skojarzył sobie moją osobę "od magnatów" jak mnie określił. Ba! Pamiętał także o Śląskim Dzwonie Nadziei. Moje opowieści o śląskich magnatach na tyle go zaintrygowały, że sam sięgnął później po materiały o nich. Rozmowy z tym wielkim filozofem nie można wymazać z pamięci. Jego precyzyjne określanie rzeczywistości, otoczenia i ludzkich charakterów zadziwiały. Uśmiechnięty, bezpośredni stawiał na nogi najbardziej nieśmiałych. Moje niepewne uśmiechy, jąkanie i narzekanie na długie czekanie skwitował krótko: "Swoje w życiu trzeba łodsiedzieć". Śpiewna góralszczyzna i spojrzenie pełne chochlików zjednywały otoczenie. Ja szybko opowiedziałam wówczas o Dzwonie, Ojcu Karchu - kamilianinie, historii Tarnowskich Gór i Zabytkowej Kopalni. Ależ miałam słuchacza! Obiecał odwiedzić miasto gwarków i zobaczyć się z ojcem Karchem. Gdy dostałam filiżankę kawy - sam pił wodę mineralną - stwierdził "A mogłem se też zamówić filiżankę".

Pokazałam mu zdjęcie starego kościoła św. Marcina i zamku w Starych Tarnowicach. Poprosiłam o autograf dla ojca Karcha i dla Dzwonu. Nie odmówił.

Kiedy dowiedziałam się o chorobie księdza profesora, sądziłam że to chwilowe. Nadal przygotowywałam w sekrecie jego przyjazd do Tarnowskich Gór. Chciałam zaskoczyć miasto spotkaniem z tym wielkim filozofem i człowiekiem.

Jego śmierć wydawała się nierealna. Jakby nie pasowała do jego osoby. Nie mogła go dosięgnąć. Z rodziną odwiedziłam miejsce Jego wiecznego spoczynku w Łopusznej. Zdałam sobie sprawę, iż rzeczywiście go nie ma. Jego grób przykryty tymczasowo betonową płytą na pewno wielu odwiedzi. Zapaliłam znicz i do innych dodałam kwiaty od Ślaskiego Dzwonu Nadziei z Tarnowskich Gór. Nie zapomnimy, choć z wizytą u nas już nie zdążył.

Gabriela Horzela-Szubińska

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa