Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 2

N U M E R  3   -   9   W R Z E Ś N I A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 4

 

 

Okładka: Mapa Śląska, Dziedzicznego Dominium Cesarskiego,
z przedstawieniem prowincji, wewnętrznych księstw, hrabstw, baronatów itd.
Opracował i wydał Petrus Schenck, II połowa XVII w.

 

 W NUMERZE:

Gwarki, Gwarki
Gwarki to niewątpliwie najważniejsze z wydarzeń miejskiego kalendarza w Tarnowskich Górach. Trudno nie pamiętać o występach na rynku, o karuzelach, o pochodzie z królem Janem Sobieskim i Marysieńką, itd. Zawsze jest później wiele do wspominania. Postanowiliśmy i my zrobić Czytelnikom prezent. Jest nas tym razem dwa razy więcej - 20 tys.; i jesteśmy grubsi - łącznie 32 strony.

Na biurku hrabiego
...czyli współpraca popłaca. Tak można opisać najkrócej tę historię. Od początku współpracuje z naszym wydawcą "Oficyną Monos" jako konsultant historyczny, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki. To dzięki jego pośrednictwu czytelnikiem, m.in. naszego "Montesa..." został hrabia Andrzej Henckel von Donnersmarck z Austrii.

Rynek w Tarnowskich Górach
Pierwotnie rynek miasta został wytyczony pomiędzy dzisiejszymi ul. Gliwicką, ks. M.Lewka oraz pl. Gwarków. Przy nim mieścił się kościół (pierwotnie protestancki, obecnie katolicki p.w. Św. Św. Piotra i Pawła).

Wspomnienie o ks. Józefie Tischnerze
Księdza profesora Józefa Tischnera poznałam dzięki Śląskiemu Dzwonowi Nadziei i fascynacji śląskimi magnatami. Nagrania w telewizji katowickiej w 1997r. pamiętam przede wszystkim jako długie oczekiwanie w studio na "Wejście". Wówczas poznałam tego wspaniałego człowieka. Po jego stracie wielu Polaków długo jeszcze będzie odczuwać pustkę i żal.

Profesor - tarnogórska legenda
Żałuję, iż nie zdążyłem poznać osobiście profesora Władysława Babireckiego z Tarnowskich Gór. Pisząc o tej świetlanej postaci nauczyciela i wychowawcy, będę więc dopuszczał do głosu jego uczniów i wychowanków zazdroszcząc im, że wiele ich generacji znalazło się w orbicie jego magicznego oddziaływania dydaktyczno-pedagogicznego.

Maria Pańczyk
Maria Pańczyk - Poździej urodziła się w Tarnowskich Górach 10 lipca 1942 roku. Maturę zdała w Liceum Pedagogicznym. W roku 1971 po konkursie na reporterów radiowych podjęła pracę w Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. W latach 1978-81 była kierownikiem redakcji młodzieżowej Polskiego Radia. Od roku 1981 zajmuje się publicystyką. W radiu pracuje już blisko 30 lat.

Ostatnia wizyta polskiego króla
Tarnowskie Góry kilka razy gościły polskich monarchów. Ostatnim z nich był August III Sas. Jesienią 1733r. został wybrany polskim królem. Elekcja była jednak podwójna. Drugim królem wybrano Stanisława Leszczyńskiego.

Ela, Władek, Benek...
I tyle, tyle jeszcze imion tych, co za tę ziemię gotowi byli oddać własne życie.. Poniższym wspomnieniem pragnę uczcić tych, których już nie ma wśród żyjących, ale równocześnie uprzytomnić, że jeszcze cząstka z "tamtego" pokolenia żyje.

Pierwszy na Górnym Śląsku
Górny Śląsk. Powszechnie uważany za polskie Eldorado. Wszak to tutaj właśnie dzień i noc sypie się czarna rzeka gwarancji narodowego bytu.

Mistrzowie rzeźnicy i wędliniarze
Ubój bydła i wyrób wędlin na większą skalę, jak i sprzedaż towarów mięsnych i wędliniarskich na targach praktykowany był już w czasach odległego średniowiecza u zarania dziejów Polski. Z terenu Górnego Śląska zachowała się wzmianka z 1229r. Wówczas to papież zatwierdził wyposażenie klasztoru w Tyńcu, który z darowizny księcia posiadał m.in. jedną jatkę masarską na nowym targu w Siewierzu.

„Idziemy jak Ojce”
Pątniczy łańcuch pokoleń który tworzą mieszkańcy Tarnowskich Gór, udający się corocznie, od 1576 roku do Piekar w dziękczynnej pielgrzymce ślubowanej, wzbogacił się o kolejne ogniwo - uczestników pielgrzymki roku 2000.

Pałac w Rybnej
Najdawniejsza wzmianka o osadzie pochodzi z XV wieku. W 1796r. został wybudowany murowany pałac, siedziba rodziny Warkoczów. Ta dawna rezydencja szlachecka w prawie nie zmienionym wyglądzie istnieje do dziś.

Rys historyczny wodociągów cz.II
Wszystkie koszty obejmujące ułożenie rurociągu, budowę zbiorników oraz pompowanie wody poniosły władze górnicze - kopalnie były państwowe.

Tarnogórskie Bractwo Strzeleckie
Każda prawie wielka lub mniejsza uroczystość w Bractwie musiała mieć w programie biesiadę. Raczono się wówczas wszelakim jadłem i napitkiem, także tym procentowym. Zdarzyło się jednak, że bracia-strzelcy skarżyli się na kuchnię.

Gmina Krupski Młyn
• Zapraszamy do osiedlania się u nas
• Długa droga do kościoła
• Wiszący most

Gmina Tworóg
• Statystyka
• Ciekawostki krajoznawczo-turystyczne
• Tworóg - ekologiczna gmina
• Zabytki architektury

Tradycja sięga ponad 80 lat
Ponad 80 lat temu powstała w Tarnowskich Górach pierwsza polska biblioteka. Założono ją 3 maja 1919 roku z inicjatywy Towarzystwa Czytelni Ludowych - instytucji aktywnie działającej na terenie Górnego Śląska od końca XIX wieku.

Chemia w mieście
Początki produkcji chemicznej na ziemi tarnogórskiej sięgają XVII wieku. Na terenach (obecnych Zakładów Chemicznych-Czarna Huta) produkowano srebro i ołowiane wyroby metalurgiczne, które pozyskiwano z wytopionych rud wydobytych z okolicznych kopalń.

Patron Lasowic
V 1861 roku przystąpiono do budowy kaplicy pod wezwaniem św. Jana Nepomucena (patrona Lasowic). Fundatorem gruntu pod budowę jest Pan Gwóźdź. Z kolei Pan Grzebelus ofiarowuje dzwon, który zostaje zawieszony w sygnaturce Kaplicy.

Tarnogórskie parafie
• Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła
• Parafia św. Mikołaja

Przyroda ekologia
• Podziemie bez podtekstów
• Brzezinka pełna sosen
• Przez pogórnicze łąki

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] [ Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa