Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  2   -   2 1   C Z E R W C A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 3

 

Dziękujemy
Studnia
Józef Piernikarczyk
Chadecja na terenie powiatu tarnogórskiego w latach 1922 - 1939
Szkoła Raciborzanek
Rys historyczny  wodociągów cz.I
Drugie powstanie śląskie na ziemi tarnogórskiej
Gmina Tworóg
Tarnogórscy mieszczanie
O wieżach, pamięci i spełnianiu się marzeń
Wędrówki płyt nagrobnych
Zapiski z dziejów miasta
Piwo Tarnogórskie
Tarnogórskie Orkiestry
Źródło młodości
Banknoty zastępcze Tarnowskich Gór
Ulica Krakowska
Śląskie kamienie cz. II
 

Górnośląscy Piastowie

Między Europą a Śląskiem

Przemysław I Noszak nie był najstarszym synem księcia Kazimierza I cieszyńskiego. Śmierć najstarszego brata Bolesława uczyniła go jednak dziedzicem. Związał się z dworem Luxemburgów, Karola IV - władcy Czech i cesarza - oraz jego syna Zygmunta - władcy Czech, Węgier a później także cesarza.

Przemysław służył Luxemburgom jako dyplomata. Tak było na obradach sejmu cesarstwa w Norymberdze w 1361r. Później wraz z Karolem IV uczestniczył w jego ślubie z Elżbietą, wnuczką króla Polski Kazimierza Wielkiego. Razem wyjechali do papieża do Awinionu. Pośredniczył w rokowaniach przedmałżeńskich Zygmunta Luxemburga i Marii Andegaweńskiej. Związek ten przyniósł Luxemburgom tron węgierski. Przyczynił się do przyłączenia do Czech Brandenburgii. Usiłował pogodzić króla Czech z Francją. Jego pośrednictwo doprowadziło do ślubu bratanicy Zygmunta, Anny z Ryszardem II królem Anglii. W 1409 r. usiłował zapobiec wojnie między Jagiełłą i zakonem krzyżackim. Nie udało mu się.

Poparcie Luxemburgów dopomogło Przemysławowi na Śląsku. W ciągu swego życia udało mu się zjednoczyć wiele rozdrobnionych księstw. Po ojcu odziedziczył Cieszyn. Po wygasłych książętach bytomskich przejął wraz z ręką księżniczki Elżbiety: Toszek, Pyskowice, Gliwice, Siewierz i południową część Bytomia. W lenno udało mu się dostać część dolnośląskiego księstwa głogowskiego i ścinawskiego. Od Spytka z Melsztyna kupił Lubliniec, Olesno i Gorzów. W 1405 r. po wygaśnięciu swych kuzynów przejął księstwo oświęcimskie (wkrótce wydzielił je starszemu synowi Przemkowi).

Przemysław I Noszak zmarł wiosną 1410 r. W Polsce trwała wojna z Krzyżakami, której usiłował zapobiec. Wielkiej bitwy na polach Grunwaldu nie doczekał. Jego życie jednak można uznać za udane. Swym synom zostawił spore dziedzictwo.

AKP

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa