Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  2   -   2 1   C Z E R W C A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 3

 

Dziękujemy
Studnia
Józef Piernikarczyk
Chadecja na terenie powiatu tarnogórskiego w latach 1922 - 1939
Szkoła Raciborzanek
Rys historyczny  wodociągów cz.I
Drugie powstanie śląskie na ziemi tarnogórskiej
Gmina Tworóg
Tarnogórscy mieszczanie
O wieżach, pamięci i spełnianiu się marzeń
Wędrówki płyt nagrobnych
Zapiski z dziejów miasta
Piwo Tarnogórskie
Tarnogórskie Orkiestry
Źródło młodości
Banknoty zastępcze Tarnowskich Gór
Ulica Krakowska
Śląskie kamienie cz. II
 

TARNOGÓRSKI RYNEK

Dom Cochlera

Piętrowy budynek, o klasycystycznej fasadzie, pochodzi z XVII wieku. Mieści najstarszą w mieście aptekę "Pod Aniołem". Jej założycielem był zasłużony burmistrz Cochler.

W przeszłości miasto utrzymywało aptekę w ratuszu. Sprawiało to wiele problemów. Magistrat postanowił oddać ją w prywatne ręce. W roku 1790 zwrócił się z tą propozycją do aptekarza Cochlera. Niestety, w owym czasie aptekarz odmówił. Był to trudny okres wojen. Był to czas rewolucji francuskiej.

Cochler nie przejął apteki magistrackiej, ale miał swoją. Trudno jest ustalić samą datę założenia apteki "Pod Białym Aniołem". Przypuszcza się, że powstała w latach 1786-1792. Cochler był człowiekiem bardzo dynamicznym i obrotnym. Jako jeden z pierwszych w Niemczech wyrabiał czekoladę w swojej fabryce. Oprócz tego był również właścicielem fabryki wody sodowej. W roku 1792 został wybrany na burmistrza. Urząd ten piastował do roku 1807.

28 stycznia 1839 roku z inicjatywy nadsztygara Carnalla w wynajętym pokoju w aptece Cochlera otwarto dla 14 uczniów systematyczną szkołę górniczą. Roczny czynsz wynosił wtedy 40 talarów i było to dosyć sporym wydatkiem. Po kilku latach funkcjonowania szkoły zaczęło jednak brakować miejsca dla stale zwiększającej się liczby uczniów. Z tego też względu w roku 1855 szkołę przeniesiono z domu Cochlera na ulicę Gliwicką numer 25. Było już wówczas 45 uczniów.

Aptekarz, a zarazem burmistrz Cochler z pewnością zasłużył sobie na to, aby obecny budynek był nazywany jego imieniem. Po jego śmierci apteką władało także wielu innych zarządców: Ludwik Buhla, Woltersdorf, Loewe, Theodor Behnscha, czy Tadeusz Bogdany. Dzięki nim apteka cieszyła się zawsze dobrą opinią, zarówno miejscowej ludności jak i władz miasta. Właściciele przeważnie starali się zatrudniać personel polski, nawet w czasach, gdy było to niewskazane.

Budynek ten o siedmioosiowej elewacji frontowej z figurą anioła nad wejściem posiada od strony ulicy Górniczej parterową przybudówkę z przełomu XIX i XX wieku zwieńczoną attyką i ozdobnym szczytem. Bogato zdobione elewacje przybudówki posiadają m.in. pilastry o głowicach z motywami roślinnymi. W pomieszczeniach apteki zachowały się sklepienia krzyżowe. Obecna okładzina kamienna, pokrywająca elewację apteki, została wykonana w 1994 roku.

Obecnie, w tym wspaniałym zabytkowym budynku znajduje się "Apteka Pod Aniołem", a w przybudówce kiosk "Camel".

Sebastian Dziechciarczyk

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa