Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  2   -   2 1   C Z E R W C A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 3

 

Dziękujemy
Studnia
Józef Piernikarczyk
Chadecja na terenie powiatu tarnogórskiego w latach 1922 - 1939
Szkoła Raciborzanek
Rys historyczny  wodociągów cz.I
Drugie powstanie śląskie na ziemi tarnogórskiej
Gmina Tworóg
Tarnogórscy mieszczanie
O wieżach, pamięci i spełnianiu się marzeń
Wędrówki płyt nagrobnych
Zapiski z dziejów miasta
Piwo Tarnogórskie
Tarnogórskie Orkiestry
Źródło młodości
Banknoty zastępcze Tarnowskich Gór
Ulica Krakowska
Śląskie kamienie cz. II
 

Kroniki lokalne

Świerklaniec i wielka polityka

Guido Henckel von Donnersmarck był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli swej rodziny, śląskich arystokratów i magnatów przemysłowych. Zgromadzony majątek pozwalał mu wpływać także na politykę. Na tym polu spotkał dwie znane i nietuzinkowe postacie: Alfreda Kruppa z zagłębia Rurhy zwanego "królem stali" oraz Ottona von Bismarcka, później zwanego "żelaznym kanclerzem".
 

Hrabia Guido

W 1871r. Prusy odniosły wspaniałe zwycięstwo nad Francją. Upokorzony cesarz Napoleon III Bonaparte dostał się do niewoli, a król pruski Wilhelm I Hohenzollern triumfował. Głównym autorem tego sukcesu był jednak wspomniany Bismarck - rzecznik zjednoczenia Niemiec pod hegemonią Prus. On też zażądał 1 miliona franków w złocie jako odszkodowania. Kwotę tę miał jednak skorygować Guido Henckel von Donnersmarck.


Berlin. Kolumna zwycięstwa

Hrabia (dopiero od 1901r. książę) znał realia francuskie. Był stałym bywalcem paryskich salonów arystokratycznych. Tam zresztą poznał swą przyszłą żonę, słynną markizę Blankę de Paiva. Guido podpowiedział przyjacielowi, iż Francuzów stać na więcej. Podobno w ciągu jednej nocy napisał memoriał uzasadniający to zdanie. Francja w myśl podpisanych układów pokojowych została zobowiązana do zapłacenia 5 milionów franków w złocie i... zapłaciła. Liczbę tę podał i udowodnił, że jest to możliwe, hrabia Guido ze Świerklańca.

Po tak wspaniałym wydarzeniu w Berlinie - stolicy Prus i zjednoczonych właśnie Niemiec - wybudowano Kolumnę Zwycięstwa. Na jej budowę poszły również pieniądze uzyskane z francuskiej kontrybucji.

Gudio po wojnie nie mógł nadal przebywać z Blanką w Paryżu. Francuzom się to nie podobało. Wrócił na Śląsk. Zapragnął jednak przenieść tutaj kawałek Francji. Tak powstał "Mały Wersal" - pałac w stylu francuskiego neorenesansu - wraz z okalającym go wspaniałym parkiem. Na to jednak Guido musiał wydać własne pieniądze, uzyskane z inwestycji w górnośląski (choć nie tylko) przemysł.

Z historią Polski berlińska kolumna spotkała się w dniach tragicznych dla Niemiec w 1945r. "Tysiącletnia" III Rzesza sypała się w gruzy, tak samo jak szturmowany Berlin. W jego zdobyciu obok Armii Czerwonej miały swój udział także jednostki polskie. Właśnie w okolicach Tiergarten i Kolumny Zwycięstwa kończyli Polacy swój szlak bojowy.

Podobno po zwycięstwie wśród aliantów zrodził się pomysł aby zburzyć kolumnę. Sprzeciwili się jednak temu... Francuzi. Ten symbol ich klęski ostał się dzięki ich interwencji. Pałac w Świerklańcu nie miał jednak tyle szczęścia. Spalony w 1945r. ostatecznie został wysadzony i rozebrany w latach 60.

AKP

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa