Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  2   -   2 1   C Z E R W C A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 3

 

Dziękujemy
Studnia
Józef Piernikarczyk
Chadecja na terenie powiatu tarnogórskiego w latach 1922 - 1939
Szkoła Raciborzanek
Rys historyczny  wodociągów cz.I
Drugie powstanie śląskie na ziemi tarnogórskiej
Gmina Tworóg
Tarnogórscy mieszczanie
O wieżach, pamięci i spełnianiu się marzeń
Wędrówki płyt nagrobnych
Zapiski z dziejów miasta
Piwo Tarnogórskie
Tarnogórskie Orkiestry
Źródło młodości
Banknoty zastępcze Tarnowskich Gór
Ulica Krakowska
Śląskie kamienie cz. II
 

 

Źródło młodości

Jednym z najbardziej charakterystycznych i znanych miejsc w Reptach Śląskich jest, znajdujące się przy ul. Jana Waliski, Źródło Młodości. Dzisiaj już nikt dokładnie nie pamięta dlaczego nosi taką nazwę, podejrzewa się jednak, że to ze względu na specjalne walory smakowe. Świadczą o tym liczne rzesze amatorów repeckiej wody, którzy przybywają po nią nawet z Gliwic, czy z Chorzowa.

Dolomitowa woda wybija w tym miejscu od niepamiętnych czasów, więc okoliczni mieszkańcy zawsze korzystali z tego dobrodziejstwa. Jednak było to tylko zwykłe źródełko dające początek niewielkiej rzeczce.

 
 

Zawsze można tu spotkać amatorów czystej wody

 Kiedy w 1969r. powstało Koło Terenowe w Reptach Śląskich (będące częścią Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej), jako jeden z głównych celów postawiło sobie upiększenie otoczenia tego miejsca. Zrodził się wówczas pomysł uporządkowania źródełka. Pomimo rozmaitych trudności, po pięciu latach prace zakończono. Było to znaczące wydarzenie dla mieszkańców. Uroczystość otwarcia uświetniły występami miejscowe chóry, skomponowano nawet specjalną pieśń o źródle.


Słup graniczny w Reptach

Z czasem o repeckim źródle dowiadywało się coraz więcej osób, tak że obecnie prawie zawsze można tutaj spotkać ludzi napełniających wodą pojemniki, natomiast prawdziwe oblężenie przeżywa źródełko w każdy weekend. Trzeba więc odstać swoje by wreszcie zaczerpnąć wody wypływającej z trzech kranów w kształcie lwich głów.

Ja przychodzę tutaj po wodę od zawsze - mówi Paweł Labus, który opiekuje się źródełkiem i utrzymuje je w czystości. Nasza woda oprócz dobrego smaku ma jeszcze inną właściwość. Posiada bardzo mało wapna, więc w czajniku nie odkłada się kamień. Myślę, że to właśnie przyciąga tych wszystkich ludzi. Po prostu kto raz tu przyjedzie, ten przyjeżdża już ciągle - śmieje się pan Paweł.

Dwa lata temu Źródło Młodości poddano gruntownej przebudowie. Zmieniono zadaszenie, teren wybrukowano oraz ustawiono nowe ławeczki. To przecież reprezentacyjne miejsce Rept Śląskich.

Tuż obok źródła jeszcze jedna ciekawostka. Na kamiennym cokoliku stoi stary słup graniczny. Wyryta na nim data upamiętnia podpisanie traktatu wersalskiego. Słup znajdował się prawdopodobnie na odcinku między Reptami a Ptakowicami oddzielając terytorium Niemiec od Polski. Świadczą o tym wyryte po bokach wielkie litery "D" oraz "P".

SZYMON SILCZAK

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa