Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  2   -   2 1   C Z E R W C A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 3

 

Dziękujemy
Studnia
Józef Piernikarczyk
Chadecja na terenie powiatu tarnogórskiego w latach 1922 - 1939
Szkoła Raciborzanek
Rys historyczny  wodociągów cz.I
Drugie powstanie śląskie na ziemi tarnogórskiej
Gmina Tworóg
Tarnogórscy mieszczanie
O wieżach, pamięci i spełnianiu się marzeń
Wędrówki płyt nagrobnych
Zapiski z dziejów miasta
Piwo Tarnogórskie
Tarnogórskie Orkiestry
Źródło młodości
Banknoty zastępcze Tarnowskich Gór
Ulica Krakowska
Śląskie kamienie cz. II
 

Złoty napój był najpopularniejszy

Piwo Tarnogórskie

Dziś można kupić piwo żywieckie, górnośląskie, tyskie, itd. Dla tarnogórzan bardzo długo najważniejszym było jednak piwo własne, tarnogórskie.

Tarnowskie Góry w momencie swego powstania nie posiadały przywileju do produkcji własnego piwa. Wynikało to przede wszystkim z późnego uzyskania praw miejskich, z którym to aktem związany był przywilej piwowarski. Wykorzystał to sąsiedni Bytom, mający w tym zakresie monopol na tym terenie od czasów średniowiecza, by skutecznie nie dopuścić do jego złamania. Przez pierwsze dziesięć lat można było tylko szynkować piwo dowożone z Bytomia lub innych miast. W 1537 r. Tarnowskie Góry uzyskały prawo do produkcji piwa, ale tylko na własne potrzeby. Cztery lata później także na sprzedaż w okolicznych miejscowościach, lecz poza Bytomiem. Gdy w 1564 r. miasto uzyskało zezwolenie na budowę nowego ratusza (w miejscu obecnego Domu pod Lipami, Rynek 13), w pobliżu powstał również miejski browar (niewykluczone, że położony był na terenie zajmowanym dziś przez sąsiedni dom oraz kościół ewangelicki). Miasto zakupiło wówczas także browar i słodownię roszkowską położone przed bramą krakowską (dziś teren u wylotu ul. Krakowskiej na ul. Piłsudskiego). Uruchomiono je dwa lata później. W XVII-XVIII w. browar składał się najczęściej z dwóch budynków. W jednym mieścił się właściwy browar. W drugim położonym nieopodal była suszarnia słodu. Proces fermentacji przeprowadzano w piwnicy pod browarem lub obok niego. Wyposażenie nie było zbyt skomplikowane i składało się na to jeden lub dwa kotły, kilka kadzi, koryt, rynienek, drewnianych kubłów i beczek. Ze względów bezpieczeństwa najchętniej budowano browary poza miastem (tak jak w Tarnowskich Górach browar roszkowski). Browary i słodownie przynosiły gminie miejskiej określone zyski. Mieszczanie posiadający przywilej piwowarski mieli prawo uwarzyć w nich w roku określoną ilość piwa, ale za opłatą do miejskiej kasy. Przed uwarzeniem trzeba było oddać pszenicę lub jęczmień do słodowni, w których znowu za kolejną opłatą przerabiano na słód. Do kasy miejskiej wpływały pieniądze nie tylko z opłat od produkcji, ale i od sprzedaży piwa (podobnie jak od sprzedaży gorzałki i wina). Po uzyskaniu przez Tarnowskie Góry przywileju piwowarskiego produkcja i wyszynk tego trunku stały się jednym z głównych zajęć mieszczan. Gwarkowie mogli także handlować piwem obcym. Te ostatnie sprowadzono m.in. z Wrocławia, Świdnicy, Kłodzka, Opawy i Raciborza. W XVIIw., na podstawie decyzji rady miejskiej, prawo do sprzedaży napojów zostało uzależnione od udziału mieszczan w górnictwie, które przeżywało wówczas poważny zastój. Mieszczanie tarnogórscy nie tylko piwem, ale także winem i gorzałką się raczyli. Złocisty napój był jednak najczęściej spożywany.

Andrzej Dawid

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa