Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  2   -   2 1   C Z E R W C A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 3

 

Dziękujemy
Studnia
Józef Piernikarczyk
Chadecja na terenie powiatu tarnogórskiego w latach 1922 - 1939
Szkoła Raciborzanek
Rys historyczny  wodociągów cz.I
Drugie powstanie śląskie na ziemi tarnogórskiej
Gmina Tworóg
Tarnogórscy mieszczanie
O wieżach, pamięci i spełnianiu się marzeń
Wędrówki płyt nagrobnych
Zapiski z dziejów miasta
Piwo Tarnogórskie
Tarnogórskie Orkiestry
Źródło młodości
Banknoty zastępcze Tarnowskich Gór
Ulica Krakowska
Śląskie kamienie cz. II
 

GMINA TWORÓG

Nasza Gmina Tworóg

Lat dziecinnych, szczęśliwych przebłogie wspomnienia,
Zanieście ducha mego do owych drzew cienia,
W którym cichej świątyni był mi światem całym
Dom rodzinny drzewiany z dachem postarzałym!

Każdego roku zastanawiamy się , gdzie spędzimy urlop. Nasze plany są coraz śmielsze. Przeglądamy oferty biur podróży, rozmawiamy ze znajomymi w nadziei , że zaproponują nam coś atrakcyjnego. Wielokrotnie, nasz wyjazd ogranicza się tylko do planu. I wtedy zmuszeni jesteśmy zagospodarować inaczej wolny czas. Wyjeżdżamy za miasto i nagle okazuje się , że odwiedzenie miejsc w których byliśmy wiele razy, spojrzenie na nie z innej perspektywy potrafi nam przynieść wiele niezapomnianych wrażeń.

Wspaniałą propozycją na wakacje 2000 lub każdy weekend jest moja "mała ojczyzna"- Gmina Tworóg .

Malowniczo rozsiane wśród lasów wioski posiadają wiele turystycznych atrakcji. Liczne zabytki, pamiątkowe miejsca, parki krajobrazowe, miejsca widokowe, basen kąpielowy, zalew Brzeźnica ...

Niezapomnianych wrażeń dostarczy zwykły spacer licznymi duktami leśnymi.

Idealną formą spędzenia czasu jest rower, wtedy pomocne okażą się wytyczone trasy rowerowe, odważniejsi mogą podróżować samodzielnie.

Poznając Naszą Gminę, poznamy również jej wspaniałych mieszkańców, którzy chętnie udzielą nam pomocy, jeśli tylko będziemy jej potrzebować. Wskażą atrakcyjne miejsca, opowiedzą ciekawą historyjkę.

Po tak spędzonym wolnym czasie, bogaci o pamiątki , jakiś kamyk - pozostałość po istniejących tu w XV kuźnicach, uzbierane jagody, borówki, jeżyny, grzyby będziemy tu wielokrotnie wracać, gdyż w Naszej Gminie naprawdę można się zakochać, a naszym marzeniem stanie się pomysł zakupienia tu działki budowlanej i wybudowania domu.

Andrzej Ecler
Wójt Gminy Tworóg
 

Witamy w Gminie Tworóg!

Dziesiąta rocznica samorządności w kraju - zatem i w Gminie Tworóg - to stosowna okazja do podzielenia się kilkoma przemyśleniami. Refleksja dotyczyć będzie przede wszystkim naszych wcześniejszych zamierzeń. Wiązały się one z dążeniem do stworzenia odpowiednich warunków dla spokojnego życia mieszkańców, wypoczynku gości i turystów oraz realizacji wszelkiego rodzaju inwestycji.

Powodzenie powyższych koncepcji zależało od zainicjowania optymalnego programu, od wytyczenia odpowiednich strategii rozwoju gminy przez gminny samorząd. Konsekwencją założeń programowych stała się planowa realizacja zadań proekologicznych, oświatowych oraz budowa infrastruktury technicznej ( oczyszczalnia ścieków, kanalizacja sanitarna i deszczowa, telefonizacja i gazyfikacja ). Ich urzeczywistnienie stwarza mieszkańcom oraz gościom i turystom dogodne warunki zamieszkania oraz rekreacji w niezwykle pięknych plenerach, z dala od wielkiego przemysłu.

Stąd zaproszenie do gminy - dla mieszkańców, aby docenili stan posiadania i amatorów turystyki, aby korzystali z niewątpliwych walorów krajobrazowych tego terenu (lasy stanowią tu 71, 61 %, w tym piękny park leśny i ogród botaniczny ). Obszar gminy dostarcza także letnich atrakcji. Służy temu punkt kąpielowy w Brzeźnicy, zabiegamy również o rozwój agroturystyki, szczególnie w strefach rolniczych tj. w Wojsce, Połomi oraz Świniowicach. Dla zmęczonych i głodnych istnieje baza hotelowo - gastronomiczna w Brynku.

Do innych walorów gminy należą tereny pod budowę domków jednorodzinnych oraz letniskowych. Gmina nasza szczyci się również licznymi zabytkami architektonicznymi o podłożu historycznym i sakralnym. Nie powinno być też szczególnych problemów komunikacyjnych. Dojazd zapewnia sieć autobusów MZKP, PKS oraz kolej. Zwolennicy czynnego wypoczynku - korzystając z wyznaczonych tras - dostaną się tu rowerem.

Myślę, że hasło - Gmina Tworóg - to płuca Śląska - nie jest bez pokrycia. Wypoczynek i ruch w dogodnym dla zdrowia środowisku to zdrowie - ze swej strony pozostaje nam obiecać, że postaramy się być jego stróżami.

Bertold Kubitza
Przewodniczący Rady Gminy Tworóg
 

O gminie Tworóg - refleksje rdzennej mieszkanki

Miłość rdzennych tworożan do swojej gminy jest genetycznie zakodowana. Nie trzeba jej dodatkowych podstaw. Dlatego jej obiektywne uzasadnienie nie jest sprawą łatwą. Wymaga głębszej refleksji i przemyślanych potwierdzeń. Na szczęście czasami pomocne jest samo życie. Tym razem zbawiennym doświadczeniem okazało się przypadkowe spotkanie. Na jednej z ulic Katowic weszłam na znajomą emerytkę - rodowitą Katowiczankę. Wraz z mężem są właścicielami drewnianego domku w lesie na terenie Gminy Tworóg. Znajoma wyraziła żal, że w taki piękny i słoneczny dzień musi kisić się w mieście, ale ma kilka pilnych spraw do załatwienia. Potem ze szczerym zainteresowaniem zapytała o kilka gminnych problemów. Chwilę rozmawiałyśmy, po czym ona z zapałem stwierdziła: "Ja się już czuję bardziej od was, niż stąd." Słowa prosto z serca wydają się wiarygodnym potwierdzeniem uroku tworowskich okolic. Spróbuję owemu przekonaniu nadać bardziej systematyczny wymiar.

Oczami pragmatyka

Niewątpliwym atutem jest położenie. Wśród lasów, pól, kwiatów, co sprzyja odpoczynkowi, rekreacji, wyciszeniu a jednak stosunkowo blisko miasta. Tam można załatwiać wszystkie pilne sprawy, zakupy. Tam młodzież w wieku licealnym może znaleźć swoje szkoły, tam można wyskoczyć do kina. Każda z tych wypraw jest możliwa do realizacji w stosunkowo krótkim czasie i nie nastręcza zbyt wielu komplikacji.

Oczami miłośnika kultury

Koneserzy zabytków architektury znajdą kilka obiektów wartych obejrzenia. Przede wszystkim należy do nich pałac klasycystyczny z połowy XVIII wieku - dziś siedziba Urzędu Gminy. W parku przy pałacu znajduje się późnobarokowa kapliczka z 1796 roku z kopułą z latarnią krytą gontem. Obok parku znajduje się oficyna pałacowa z połowy XIX wieku, nieco dalej przy moście na rzece Stole zabytkowa kapliczka. O krok od pałacu mieści się neobarokowy kościółek z 1815 roku, nad którym czuwa patron rzeczy zagubionych Antoni Padewski. Drugi z kościołów - wart uwagi - znajduje się w Kotach. Jemu patronują święci Piotr i Paweł a wzniesiony został w 1714 roku. Zachwyt może wzbudzać wnętrze - późnobarokowe, z wyposażeniem z 1720 roku: np. obraz św. Leopolda, ambona i konfesjonał. Inną budowlą, której można się przyjrzeć, jest eklektyczny pałac w Brynku. Został wzniesiony w 1829 roku a sto lat później w pewnej mierze przebudowany. Obecnie Technikum Leśne.

Kolejną perełką architektury jest boruszowickie osiedle robotnicze z lat 1901 - 1906 zwane "Kolonią fabryczną". Domki wybudowane w stylu charakterystycznym dla okolic Saksonii, Turyngii i Hannoweru. Kompleks budynków fabrycznych ma również wartość zabytkową, pracują tam maszyny papiernicze z XIX wieku.

Kilka wskazanych przeze mnie miejsc nie wyczerpuje listy obiektów godnych uwagi. Jest jeszcze połomska kapliczka słupowa z 1910 roku, krzyż przydrożny z 1898 roku w Hanusku czy młodszy o sześć lat krzyż w Wojsce i wiele innych.

Oczami romantyka

"Boże, naucz mnie sztuki tworzenia oaz spokoju, w których mogę dostrzec piękno codziennych rzeczy : chmur, drzew." - westchnął Marion Stroud. W lasach Gminy Tworóg zacisznych miejsc jest całe mnóstwo. Cudowna, iglasta zieleń wycisza codzienne problemy, troski i zmartwienia. Cieszy oko i raduje serce. Spośród sosen i świerków nieoczekiwanie wynurzają się polanki, niektóre z nich - w pobliżu Boruszowic i Mikołeski - przecina rzeka Graniczna. Są to miejsca, gdzie można przypomnieć sobie kilka miłych, ciepłych, dawno zapomnianych słów.

Oczami namiętnego biologa

Miłośnik przyrody na pewno doceni park krajobrazowy w Brynku z wyodrębnionym ogrodem botanicznym i występującą w zwartym skupisku ilość 3,5 tysiąca gatunków roślin. Są tam np. lipa drobnolistna o obwodzie 352 cm i 5 dębów szypułkowych o obwodach 381-540 cm. Atrakcję gminy stanowią także okazy zwierząt chronionych np. bocian czarny, żuraw, czapla siwa, kruk, kozub. Obok nich tutejsze lasy to miejsce życia jeleni, dzików, saren, zajęcy, bażantów a nawet wilka. Niektóre uroczyska kryją w sobie rezerwaty leśne i pomniki przyrody. Znajdują się tu także rzadkie okazy fauny i flory.

Oczami estety

Spacer wzdłuż gminnych ulic niewątpliwie należy do przyjemności. Mieszkańcy prześcigają się w przyozdabianiu swoich domostw zgodnie z zasadą : mój dom, moja twierdza - zatem jest na co popatrzeć. Pięknie zadbane posesje, obcięte równiutko zielone trawniki, balkony, płoty i podwórka tonące w kolorowych kwiatach. Gdzieniegdzie drewniane altanki , ogrodowe fontanny i znowu kwiaty. Oczywiście, nie trzeba tego wszystkiego oglądać na piechotę, przydrożne znaki wytyczą rowerowy szlak.

Oczami sybaryty

Wypoczynkowe atrakcje gminy doceniają właściciele domków letniskowych w Nowej Wsi, Hanusku czy Mikołesce. Mogą się pobłąkać wśród pachnących łąk, poopalać, pogrilować. Urok wakacyjnych wieczorów stanowi zapach skoszonych traw i pieczonych kiełbasek. Jeśli znudzi im się samodzielne gospodarstwo wybierają się na kawę, lody lub obiad do brynkowskiej restauracji .

Oczami tradycjonalisty

Tradycja ocala najtrwalsze wartości, jest strażnikiem etycznych postaw. Tutaj tradycji kultywuje się wiele. Pewne z nich - zdaniem niektórych - trącą myszką. Uśmiech wzbudza sposób zajmowania miejsc w kościele - ścisły podział na stronę damską i męską. Jednak wraz ze zwyczajowymi postawami przetrwały pojęcia autorytetu, szacunku wobec wartości. Wraz z nimi wciąż żywa jest gwara., która uczy: "Możno kaj indziej jest lepiyj, ino że to jest nasz konsek placu na tym srogim świecie."

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa