Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  2   -   2 1   C Z E R W C A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 3

 

Dziękujemy
Studnia
Józef Piernikarczyk
Chadecja na terenie powiatu tarnogórskiego w latach 1922 - 1939
Szkoła Raciborzanek
Rys historyczny  wodociągów cz.I
Drugie powstanie śląskie na ziemi tarnogórskiej
Gmina Tworóg
Tarnogórscy mieszczanie
O wieżach, pamięci i spełnianiu się marzeń
Wędrówki płyt nagrobnych
Zapiski z dziejów miasta
Piwo Tarnogórskie
Tarnogórskie Orkiestry
Źródło młodości
Banknoty zastępcze Tarnowskich Gór
Ulica Krakowska
Śląskie kamienie cz. II
 

 

Dziękujemy

Spotykamy się po raz drugi i... każdy z następnych akapitów powinniśmy zaczynać od słowa "Dziękujemy". Mieliśmy nadzieję, iż przyjmą nas Państwo jako gości ciekawych i oczekiwanych. Nie sądziliśmy, że przywitanie będzie aż tak sympatyczne. Oczywiście nie zamierzamy zaufania w nas pokładanego zawieść i dlatego zgodnie z obietnicą z poprzedniego numeru spotykamy się tuż przed wakacjami.

Pierwsze podziękowania dla wszystkich, którzy do nas się zwrócili; listownie, telefonicznie, czy też za pomocą internetu i poczty elektronicznej. Dziękujemy za sugestie i propozycje kolejnych tematów. Będziemy starać się zrealizować te pomysły.
Dziekujemy wszystkim, dzięki którym dotarliśmy nie tylko do mieszkańców naszego miasta, czy powiatu, ale czasami znacznie dalej. Uzyskaliśmy tego dowody. Czytał nas m.in Pan Wolfgang Jöhling z Warszawy - poliglota, tłumacz języka niemieckiego, znany choćby z serii wydawniczej "Miasta wczoraj, Die Städte gestern":

"...w czasie jazdy do warszawskiego wydawcy zacząłem lekturę najnowszych wydawnictw z Tarnowskich Gór, czyli "Montesa...". Są wyśmienite, potwierdzające to, co często słyszę np. w telewizji niemieckiej na temat młodzieży polskiej, że istnieje wręcz głód wiedzy o stronach, gdzie się urodziła, kiedyś zamieszkanej częściowo, a czsami wyłącznie także przez Niemców. I właśnie to odkłamanie historii przekazanej w ciągu ostatnich 50 lat jest odczuwalne w Waszych tekstach. A są to dobre widoki na wspólną przyszłość w Europie..."

Dotarliśmy także na bardzo, bardzo odległe antypody. Naszym czytelnikiem był Pan Nicholas Turner z Australii:

"...Dzięki też za egzemplarz "Montes Tarnovicensis". To bardzo pożyteczna i ciekawa gazeta, z europejskim akcentem. Bravo!...".
Dziękujemy tarnogórzanom, że dotarliśmy tak daleko.
Dzięki Państwu ukazały się o nas informacje w regionalnej prasie. Po jednym z takich artykułów skontaktował się z nami Pan Bronisław Wątroba z Rudy Śląskiej. Opisał nam swoją dosyć znaczącą kolekcję notgeldów. Napisał także krótki arytkuł, który mogą Państwo przeczytać już w tym numerze.

Dotarło do nas pytanie gdzie można nas dostać. Można powiedzieć, że wszędzie, a przede wszystkim na ulicach miasta w bezpośrednim kolportażu. Jest także jedno miejsce gdzie mogą Państwo otrzymać "Montesa..."- oczywiście bezpłatnie - dłużej, aniżeli tylko w dni świąteczne, jest to Kiosk "Camel" (Rynek 5) między Ratuszem, a Apteką "Pod Aniołem".

Kolejny raz spotkamy się już w czasie tarnogórskiego święta Gwarków. Dodatkowo możemy zapewnić, iż ukażemy się w podwójnym nakładzie, dla nikogo - mamy nadzieję - nie zabraknie gazety.

Zaczynają się wakacje - życzymy Państwu jak najbardziej udanych urlopów i odpoczynku.

Redakcja

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa