Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  1   -   2 1   K W I E T N I A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 2

 

Zapraszamy
Kościół Jubileuszowy
Rok Katyński
Jan Nowak
Jak to z wodociągami bywało
Uwag kilka do herbu "naszego"...
Początki Górnego Śląska
Na skrzyżowaniu
europejskich szlaków
Tarnogórskie jarmarki
Tarnowskie Góry
w oczach podróżnych
Wieloma językami mówili
Sedlaczkowe wino
Napoleoński epizod
O tym jak w Tarnowskich Górach pieniądze fałszowano
Porcelanowe obrazki
Zachwyt w sercu Europy
Semper fidelis
I Powstanie Śląskie
w Powiecie Tarnogórskim
Pamiątki powstańcze
w zbiorach Muzeum
w Tarnowskich Górach
Internetowy Górny Śląsk
Śląskie kamienie cz. I
Pierwsze stulecia
tarnogórskich chrześcijan

 

 

 

 

Internetowy Górny Śląsk

Siedząc wygodnie w domowym fotelu przed monitorem komputera można zwiedzić cały świat, Europę, czy nasz kraj. Znaleźć można także sporo o Górnym Śląsku, który jest częścią Polski, Europy i świata.

www.gornyslask.pl

W ciągu kilku ostatnich lat możemy dostrzec ogromny rozwój Internetu. Jeszcze nie tak dawno korzystanie z jego zasobów było możliwe tylko dla bardzo wąskiego grona odbiorców. Dziś u progu XXI wieku bardzo trudno by nam było nie zauważyć coraz większej jego przydatności w codziennym życiu. Prawie każda szanująca się firma, instytucja czy też gazeta stara się dotrzeć do swych potencjalnych klientów nie tylko w tradycyjny sposób, ale również w formie elektronicznej, wykorzystując możliwości dzisiejszych nowoczesnych technik informacyjnych. Coraz częściej informacje udostępniane są w postaci strony WWW (ang. World Wide Web). Umożliwia to dotarcie do nas wielu informacji, które w prostszy sposób potrafimy sobie przyswoić.

Strony tego typu możemy przeglądać wykorzystując do tego celu tak zwane przeglądarki WWW, czyli specjalny program, który potrafi odczytać treść takiej strony. Przewaga przekazywania informacji za pomocą Internetu, w porównaniu z tradycyjnymi formami, jest olbrzymia. Na stronach WWW możemy w bardzo prosty sposób wybierać to, co chcemy. Wystarczy skorzystać z odpowiednich odsyłaczy (tzw. "linki" czy "hiperlinki"). Ponadto wiele stron zawiera elementy multimedialne, a więc nie tylko tekst, ale i dźwięk, obrazki, liczne zdjęcia, a nawet krótkie sekwencje video.

Za pośrednictwem stron WWW uzyskujemy dostęp do gigantycznej masy informacji. Możliwości projektowania ich wyglądu i zawartości są w zasadzie nieograniczone. Możemy na nich znaleźć liczne linki, po kliknięciu, których spowodują otwarcie nowej strony zawierającej dalsze informacje. Nie ma znaczenia to, jaka dziedzina nas interesuje. Zawsze, bowiem znajdziemy jakieś ciekawe strony zawierające to, co chcemy odszukać i co nas interesuje. Globalna sieć WWW jest więc znakomitym miejscem poszukiwania różnych ciekawostek.

W Internecie można znaleźć coś ciekawego i na temat Górnego Śląska. Firma ProMARCOS, w dużej mierze zajmuje się promocją regionu oraz rozwojem turystyki miast Górnego Śląska. Serwis WWW poświęcony temu tematowi możemy znaleźć pod adresem http://www.gornyslask.pl. Umieszczono w nim bardzo dużo informacji przydatnych mieszkańcom poszczególnych powiatów, gmin oraz miast województwa śląskiego (bez opolskiego, choć to także Górny Śląsk). Szczególnie cenne mogą być dla turystów zamierzających odwiedzić jeden z bardziej urokliwych regionów tego województwa.

Strona ta została bardzo dobrze, rzetelnie i dokładnie opracowana. Warto też zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Wszystko, tzn. zarówno treść, grafika jak również wszelkie odsyłacze, ma tutaj swoje właściwe miejsce. Nie trzeba się zastanawiać, co i gdzie prowadzi. Sama grafika została tak wkomponowana w treść, że w żaden sposób nie powoduje długiego oczekiwania na ładowanie się kolejnych podstron.

Głównym celem witryny jest promowanie i integracja naszego województwa. Znajdziemy tutaj mnóstwo ciekawostek o naszym regionie. Poznamy zarówno czasy przeszłe jak również obecne wydarzenia. Każdy znajdzie coś dla siebie zależnie od swoich zainteresowań. Kultura, sztuka, turystyka oraz wiele innych rzeczy - to wszystko możesz zobaczyć, gdy tylko zdecydujesz się tu zajrzeć.

Autorzy serwisu polecają natomiast takie pozycje jak: "Rodowód Herbu Śląskiego", "Słownik krajoznawczy", "Śląskie beranie - gwarą" (czyli Internetowy Klub Ślązaków), "Przy Śląskich drogach" czy "Archeologia na Górnym Śląsku". Interesującą jest pozycja dotycząca "herbu śląskiego". Została ona opracowana na podstawie pracy pani dr Małgorzaty Kaganiec. Dowiemy się z niej niemal wszystkiego na ten temat. Jeśli natomiast ktoś interesuje się gwarą to również znajdzie tutaj coś dla siebie. Cóż więcej powiedzieć - wystarczy wejść i poznać to oraz wiele innych interesujących rzeczy.

Wszystkich globtroterów poszukujących ciekawych miejsc godnych zwiedzenia szczególnie ucieszy naprawdę profesjonalnie opracowana mapa województwa śląskiego. Została ona przygotowana w taki sposób, aby można było w łatwy i szybki sposób dotrzeć do danego regionu - powiatu, miasta, wsi czy dzielnicy. W dalszej części, zależnie od dokonanego wyboru ukaże się mapa powiatu wraz z jego gminami oraz ogólna informacja o powierzchni i ludności.

Na mapie po kliknięciu gminy dostrzegamy jej poszczególne dzielnice. Gdy wejdziemy dalej, to wówczas dowiemy się prawie wszystko o danej dzielnicy. Będą tam zabytki, historia oraz wiele innych ciekawostek. Wszystko to wzbogacone mnóstwem dobrze wykonanych zdjęć.

Na stronie dostrzegłem wszakże kilka błędów, np. w Tarnowskich Górach - Karłuszowcu, budynek na ul. Lipowej, w którym dzisiaj mieści się szpital, został określony jako pałac, a tymczasem była to kiedyś oficyna pałacowa. Pałac to budynek obecnego Technikum Odzieżowego. Brakuje może niektórych zdjęć. Można jednak wybaczyć to autorom. Przecież znajdziemy tutaj chyba prawie wszystkie miejscowości i dzielnice miast oraz gmin wraz z mapami.

Sebastian Dziechciarczyk

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa