Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  1   -   2 1   K W I E T N I A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 2

 

Zapraszamy
Kościół Jubileuszowy
Rok Katyński
Jan Nowak
Jak to z wodociągami bywało
Uwag kilka do herbu "naszego"...
Początki Górnego Śląska
Na skrzyżowaniu
europejskich szlaków
Tarnogórskie jarmarki
Tarnowskie Góry
w oczach podróżnych
Wieloma językami mówili
Sedlaczkowe wino
Napoleoński epizod
O tym jak w Tarnowskich Górach pieniądze fałszowano
Porcelanowe obrazki
Zachwyt w sercu Europy
Semper fidelis
I Powstanie Śląskie
w Powiecie Tarnogórskim
Pamiątki powstańcze
w zbiorach Muzeum
w Tarnowskich Górach
Internetowy Górny Śląsk
Śląskie kamienie cz. I
Pierwsze stulecia
tarnogórskich chrześcijan

 

 

 

 

Porcelanowe obrazki

Obrazki przedstawiające dwanaście tarnogórskich budowli przetrwały na... serwisie do herbaty. Dzięki temu niezwykłemu zabytkowi wiemy m.in. jak wyglądał budynek, który stał w miejscu dzisiejszego Ratusza.

Emerytowany muzealnik z Tarnowskich Gór, Janusz Modrzyński i dyrektor Muzeum Górniczego w Bochum, Rainer Slotta, spotkali się kilkanaście lat temu.

Filiżanka z serwisu Carnalla

Muzealnik z Niemiec przyjechał do Tarnowskich Gór sprawdzić, ile obiektów istniejących w XIX wieku przetrwało do dziś. Przywiózł ze sobą fotografie serwisu do herbaty, znajdującego się w zbiorach Bergbau Museum w Bochum.

Oryginalny prezent

Abiturienci tarnogórskiej Szkoły Górniczej w 1844 roku postanowili zrobić oryginalny prezent założycielowi szkoły Rudolfowi von Camallowi. Zamówili w wytwórni w Pradze porcelanowy serwis do herbaty, składający się z 12 filiżanek, dzbanka oraz czajnika. Na filiżankach namalowano związane z górnictwem budowle z Tarnowskich Gór i okolic. Na dzbanku umieszczono wizerunki górniczych młotków i sylwetki gwarków przy pracy w kopalni, a na czajniku-datę 1844 i nazwiska ofiarodawców.

- Na pewno uczniowie dali fabryce porcelany materiał ikonograficzny, który nie przetrwał do naszych czasów - przypuszcza Modrzyński.

Kim był człowiek, któremu wręczono serwis?
Rudolf von Carnall urodził się w Kłodzku. Do Tarnowskich Gór przyjechał, by pracować w kopalni. Został nadsztygarem. Wprawdzie fachu górniczego uczono w mieście już od 1803 roku (przy kopalni rud Fryderyk), ale zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników było bardzo duże. Carnall założył więc w 1829 roku Szkołę Górniczą.

Mieściła się ona w wynajmowanym za 40 talarów pokoju w aptece przy Rynku. Piętnaście lat później odwołano go do pracy w Zagłębiu Ruhry. Na pożegnanie otrzymał od uczniów serwis do herbaty. Założyciel tarnogórskiej szkoły zmarł we Wrocławiu. Spadkobierczynie Carnalla ofiarowały serwis muzeum w Bonn, skąd trafił on do Bergbau Museum w Bochum.

Szukanie śladów

Slotta i Modrzyński ze zdjęciami serwisu podróżowali po okolicy, próbując znaleźć pozostałości przedstawionych na obrazkach obiektów.

- Nie znaleźliśmy śladu tylko po fabryce cementu w Strzybnicy - wspomina Modrzyński.

Do dziś natomiast stoi w mieście budynek przy ulicy Szymały l, gdzie mieszkał von Carnall i Apteka "Pod Aniołem" przy Rynku, gdzie działała Szkoła Górnicza.
Na porcelanie utrwalono także budynek stojący w miejscu dzisiejszego Ratusza oraz szyby w Szarlęju, Reptach i Bobrownikach, o nazwach Maria, Anioł, Fryderyk. Slotta zostawił Modrzyńskiemu na pamiątkę zdjęcia serwisu, a po powrocie do Niemiec napisał książkę o zabytkach górnictwa na Śląsku. Tarnogórski muzealnik uważa, że warto byłoby odtworzyć serwisowe obrazki.

Namalowane przez artystę na płótnie, mogłyby się stać ozdobą którejś z miejskich instytucji i świadectwem przeszłości miasta.

Ryszard Bednarczyk

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa