Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

N U M E R  1   -   2 1   K W I E T N I A   2 0 0 0 r.

 Montes Nr 2

 

Zapraszamy
Kościół Jubileuszowy
Rok Katyński
Jan Nowak
Jak to z wodociągami bywało
Uwag kilka do herbu "naszego"...
Początki Górnego Śląska
Na skrzyżowaniu
europejskich szlaków
Tarnogórskie jarmarki
Tarnowskie Góry
w oczach podróżnych
Wieloma językami mówili
Sedlaczkowe wino
Napoleoński epizod
O tym jak w Tarnowskich Górach pieniądze fałszowano
Porcelanowe obrazki
Zachwyt w sercu Europy
Semper fidelis
I Powstanie Śląskie
w Powiecie Tarnogórskim
Pamiątki powstańcze
w zbiorach Muzeum
w Tarnowskich Górach
Internetowy Górny Śląsk
Śląskie kamienie cz. I
Pierwsze stulecia
tarnogórskich chrześcijan
 

 

Zapraszamy

„Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry" dlaczego taki, a nie inny tytuł? Odpowiedź jak zwykle jest prosta, choć i trudna. Nazwa naszego grodu w tej wersji pojawiła się na pierwszej oficjalnej pieczęci urzędowej Tarnowskich Gór w XVI wieku. Łacina jako język urzędowy była stosowana w dawnej Europie od wieków. Polacy znani byli zresztą z doskonałej znajomości mowy starożytnych Rzymian. Nazwa taka pozwala nie pomijać żadnego z mieszkańców, i tych dawnych, i obecnych, i tych mówiących po polsku, i tych po niemiecku czy czesku. Każdy jest tak samo ważny.

Dziś w Europie najlepiej znać angielski, ale my do państwa zwracać się będziemy oczywiście po polsku. Spraw Europy, a bardziej związków naszego miasta, czy regionu z Europą pomijać jednak nie będziemy. Jak się okazuje nie tylko z tej Europy czerpiemy, ale i ją współtworzymy - na równych prawach jak wszyscy mieszkańcy naszego kontynentu. Można znaleźć u nas i o dziejach Miasta, Górnego Śląska, krajów sąsiednich, ale i całej Europy.

Zapraszamy do lektury nie tylko każdego tarnogórzanina, ale i mieszkańców sąsiednich gmin i miast, gdyż również o tych miejscowościach mamy zamiar pisać. Wiadomości będą z różnych dziedzin, przede wszystkim przeszłość, ale i przyszłość np. internet, będą dzieje sąsiedniej ulicy, ale i całego Górnego Śląska, będzie o hrabiach i książętach, ale i o sąsiednim szewcu. Będzie także to co sami Państwo zaproponujecie. Wiemy, że każdy z Państwa ma udział w tym co się teraz dzieje, a nasi przodkowie w tym co już się wydarzyło. Zapraszamy do redagowania naszego "Montesa..." i opowiedzenia o tym.

Każdy głos zostanie z uwagą wysłuchany. Najciekawsze opinie i materiały, które dotrą do redakcji opublikujemy już niedługo. Drugi numer gazety ukaże się z datą 21 czerwca.

Jednocześnie wszystkim Czytelnikom z okazji Świąt Wielkiej Nocy, życzymy Radości i Nadziei, która od wieków towarzyszy Zmartwychwstaniu Pańskiemu.

Redakcja

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa