Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 19

N U M E R  2 0  -   K W I E C I E Ń   2 0 0 6 r.

 

 

Wypędzenie ks. Jezuitów
Anhalt, Hessen, Sachsen
Nowa książka Andrzeja Kanclerza
Dzieje Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach      cz. VII
Synowie Izraela                  w Tworogu cz.II
Głód i mór w roku 1737
Lekarz na wózku
Koniec legalnej opozycji
Jasne wzruszenia...
Ks. Jan Twardowski - tarnogórzanin
Kiedy myślimy o kimś, zostając bez niego
Doktorat Honoris Causa dla Profesora Jana Miodka
Ścieżka na wspólnej drodze
Zasługi hrabiego Fryderyka von Redena dla rozwoju Górnego Śląska i Tarnowskich Gór
Dawne dzieje kamienicy „Pod Lipami”
Powroty do  „Staszica”
Sesja specjalna Rady Miejskiej
Cenne dzieło tarnogórskiego Muzeum
Serdeczni dla niepełnosprawnych
Muzyczne portrety - rodzina Walisko
Miodowa danina
 

 

Nowa książka
Andrzeja Kanclerza

Właściwie to nie będę pisał o jej zawartości. Uczynił to już tygodnik „Gwarek”. Mogę tylko gorąco ją polecić. Są tam piękne wiersze i bardzo ciekawe opowiadania. I jest bardzo „tarnogórska”.
 

Nie wyobrażam sobie by prawdziwy lokalny patriota pożałował na nią tych paręnaście złotych. Chciałbym napisać parę słów na temat koncepcji, przemyśleń autora, które legły u podstaw jego „aktu twórczego”. Kanclerz jest przekonany, że czynione przez pisarzy zabiegi nad strukturą powieści, niebezpiecznie zbliżają ich do dadaizmu. Po eksperymentach Joyce’a, Bartha, a u nas Schuberta („Trenta Tre”) i tarnogórzanina Donata Kirscha („Liście Croatoan”), trudno coś nowego (jeśli chodzi o narrację) wymyślić. Andrzej Kanclerz proponuje powrót do praźródeł powieści: do opowiadania, do snucia sagi, opowieści. Jak sam mówi: każdy ma coś do opowiedzenia.


Każda, najbanalniejsza na pozór, historia, znajdzie swego odbiorcę. Wielu bowiem może się w niej odnaleźć, wielu może dopowiedzieć jej początek lub koniec. Musi być jednak opowiedziana szczerze. Nie jest istotna prawdziwość realiów, nie musi być zachowana kolejność zdarzeń. Liczy się to, co chcemy powiedzieć. Szczerość i prawda (nie prawdziwość) wypowiedzi dałaby tej formie tworzenia powieści olbrzymią przewagę nad popisami literackimi, sztuczkami z językiem i żonglerką formalną. Jeśli o mnie chodzi, to proszę mnie zapisać do grona wyznawców tej teorii powieści. Nie każdy ma tak bogaty życiorys jak ulubiony pisarz Kanclerza – Blaise Cendrars, choć (jak na spotkaniu zareagował Jacek Swoboda): jak by tak sięgnąć pamięcią ...

Teorię tę należy popierać także i z innego względu. W Tarnowskich Górach jest wiele osób, które pięknie opowiadają swe historie. Swoją historię o Zbrosławicach opowiedział Wojciech Ginko, jakże inaczej ( przy pomocy utopców) te same tereny opisał Jan Drechsler! Historycznej prawdy w kolejnym tomie poszukuje Henryk Sporoń. Inną historię ukazuje nam Arkadiusz Kuzio – Podrucki. Krzysio Winiecki, by powiedzieć to, co chciał, przeniósł się do świata fantazji. Niedawno w Muzeum, młody Tomasz Rzeczycki opowiadał o swych górskich ścieżkach. A ileż ciekawych opowieści znaleźć można w naszym „Montesie”. Gdybyśmy przemyślenia i zachęty Andrzeja Kanclerza potrafili rozpowszechnić i przyjąć za swoje, miasto nasze stałoby się (jak niegdyś Bagdad) źródłem przepysznych opowieści (niekoniecznie snutych nocą). Jak bowiem wykazałem na cząstkowym przykładzie, w Tarnowskich Górach potrafią opowiadać i mają o czym. I wierszem i prozą.

Jan Hahn

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa