Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 18

N U M E R  1 9  -   G R U D Z I E Ń   2 0 0 5 r.

 Montes Nr 20

 

Brama Gwarków
John Baildon
Nieco ze statystyki miasta
Dzieje Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach      cz. VI
Synowie Izraela                  w Tworogu
O tym jak Stwórca       zrobił utopce
Ksiądz Teodor Christoph    - kapłan niezwykły
Ostatni panowie Rybnej
Katastrofa nad Krupskim Młynem
Ostatni lot Liberatora
Jak to niegdyś w święta bywało
Pełną parą
Odnalezione korzenie
Zagłada pałacu w Reptach
Coś optymistycznego
Święto patrona
Muzyczne portrety - Aleksander Glinkowski
 

 

Ostatni lot Liberatora

Powstał scenariusz filmu dokumentalnego o ostatnim locie Liberatora B 24 zestrzelonego przez Niemców nad Krupskim Młynem.
 


Liberator B-24


Andrzej Jaworski historię o bombowcu zestrzelonym w czasie II wojny w lesie koło Krupskiego Młyna usłyszał po raz pierwszy od swojej teściowej. Pamiętała tę historię ze swojego dzieciństwa jednak po latach nie potrafiła wskazać miejsca w którym wydarzyła się katastrofa. Zapamiętał je za to doskonale jej brat, mieszkający w Potępie. Jaworski wtajemniczył w sprawę kolegę z pracy Jacka Kiszkisa i zaopatrzeni w wykrywacz metali odszukali w lesie miejsce tragedii. Mimo, iż okoliczne lasy były w przeszłości często penetrowane przez poszukiwaczy, natrafili na wiele ciekawych elementów z rozbitej maszyny. Znaleźli krążek nawigacyjny w bardzo dobrym stanie, kawałek kamizelki, cybant i sporo metalowych części samolotu z widocznymi numerami seryjnymi. Historia, którą na nowo zaczęli odkrywać przyciągnęła kolejnych znajomych. Wraz z Leonem Kozokiem, Marcinem Grześkiem i Łukaszem Wyglendaczem dotarli do źródła sprawy. Po żmudnych poszukiwaniach udało im się zidentyfikować samolot który rozbił się tu przed 60 laty. Zgromadzili kserokopie materiałów archiwalnych, w tym dokumentację armii amerykańskiej dotyczącą zajścia, oraz niemieckie dokumenty ilustrujące losy załogi Liberatora. Ukoronowaniem ich pracy było nawiązanie kontaktu z ostatnimi żyjącymi lotnikami „Bestii”, Robertem Johnsonem i Georgem F. Sheehanem.


Wnętrze maszyny

I tak wpadliśmy na pomysł aby nakręcić film dokumentalny- mówi Andrzej Jaworski. Marcin Grzesiek pracował już przy produkcji filmów dokumentalnych o Krupskim Młynie, a Łukasz Wyglendacz jest fotografikiem, ich pomoc jest więc nieoceniona. Obydwu zresztą pomysł bardzo się spodobał. Mamy już napisany scenariusz. Skontaktowaliśmy się z dowódcą J.W. 40101 w Lublińcu, który zezwolił nam na sfilmowanie skoków spadochronowych na terenie jednostki. Poszukujemy mundurów i wszelkich oryginalnych rekwizytów które przydadzą się nam w filmie. Pomocą służą nam także Joseph F. Chalker, historyk 454 th Bobmardment Group Association, grupy do której należała załoga „Bestii”, a także dwaj żyjący członkowie załogi- kończy Jaworski.

Koszt produkcji, zatytułowanej roboczo „Ostatni lot Bestii” szacowany jest na 35 000 zł. Twórcy czynią starania by patronat nad przedsięwzięciem objął Konsulat Stanów Zjednoczonych. Poszukują także sponsorów chętnych wspomóc realizację filmu. W dalszych planach jest zaprezentowanie tragicznej historii amerykańskiego bombowca na festiwalach filmów dokumentalnych.

Wera

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa