Montes Nr 16

N U M E R  17 - CZERWIEC-LIPIEC  2 0 0 5 r.

 Montes Nr 18

 

 

 

 

 W NUMERZE:

Wspomnienia tarnogórzan
Wysadzenie pomnika
Ciąg dalszy historii Pomnika Wdzięczności
Armii Radzieckiej w Tarnowskich Górach

 

 

Sławni na tarnogórskiej ziemi cz. IX
Karol XII Wittelsbach
Karol XII Wittelsbach (1682-1718). Król Szwecji, hrabia-palatyn Zweibrücken (Dwa Mosty) na Kleeburgu
Wittelsbachowie, to jedna z najstarszych i najważniejszych dynastii niemieckich.

 

CZĘŚĆ IV
Dzieje Bractwa Strzeleckiego w TG
W roku 1857 brał udział w strzelaniu hrabia Guido Henckel v. Donnersmarck i zdobył przy tem pierwszem uczestnictwie najlepszym strzałem godność króla. Przy tej okazji ze względu na dobre stosunki swych przodków do miasta Tarnowskich Gór i Bractwa Strzeleckiego, objął hrabia protektorat nad Bractwem i zapewnił mu poważną składkę w kwocie 100 tal. rocznie.

 

Książka - sponiewierany przyjaciel
Wiekowa książka przekazuje nam nie tylko mądrości, które napisał autor. Naukowe traktaty, historyczne prawdy, powieści czy poezja potrafią zadowolić najbardziej wymagającego czytelnika. Stare książki przekazują nam też swoje dzieje - swój własny los. Zawierają w sobie pamiętnik, wpisany w strony czy okładki.

 

Szansa dla Świerklańca
Hotel SPA, centrum kongresowe i dom spokojnej starości w świerklanieckim parku? Powstaje plan rozwoju tego miejsca na miarę XXI wieku.

 

Rosenthalowie z Brynka
Prawie w każdej publikacji Brynek jest kojarzony z Donnersmarckami, z ich pałacem i ogrodem botanicznym. Tymczasem wcześniej byli inni zasłużeni właściciele tej ziemi.

 

Wspomnienia gimnazjalistów
Książęca przygoda
Od ubiegłorocznego powrotu z Austrii, gdzie na zamku Wolfsberg odbyło się spotkanie gimnazjalistów i przedstawicieli władz powiatu tarnogórskiego z hrabią Andreasem Henckel von Donnersmarck, nikomu nie dawała spokoju myśl, czy uda się też spotkać z księciem Guidotto, przedstawicielem świerklanieckiej linii rodu Donnersmarcków, którzy na zawsze już zapisali się w historii regionów przez nas zamieszkiwanych.

 

„...JAKBY NAM KTOŚ WYMIERZYŁ SILNY POLICZEK...”
W trakcie rozmów Episkopatu z władzami na temat programu przygotowywanej latem 1979 r. pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny pojawiły się dwie koncepcje trasy Ojca Świętego. Strona rządowa starała się ograniczyć liczbę odwiedzanych przez niego miejsc. Episkopat natomiast wśród miejsc godnych wizyty Jana Pawła II wymieniał Sanktuarium NMP w Piekarach Śląskich.

 

„JESTEM OD PANA JANKA”
Bezpieka na Śląsku przed I pielgrzymką Jana Pawła II. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża w 1978 r. polski Episkopat rozpoczął starania o jego przyjazd do kraju.

 

Dzieje szkoły w Potępie cz.II
Rok szkolny był przerywany nie tylko planowanymi przerwami wakacyjnymi, czy też świątecznymi. W ciągu roku organizowano różne uroczystości, wycieczki itp. Prawie każdego roku organizowano wieczorki rodzicielskie.

 

Dzieje tarnogórskich protestantów w okresie reformacji i kontrreformacji
Protestantów tarnogórskich starano się pozbawić zajmowanej przez nich pozycji na drodze legislacyjnej. Świadczy o tym nakaz cesarski z roku 1664. Według niego, monarcha zastrzegał sobie i swym następcom prawa patronackie nad Kościołem. Ponadto zakazał pod karą stu dukatów posyłania młodzieży do szkół domowych oraz wyboru różnowierców do rady miejskiej. Oprócz tego zabroniono pod karą dwudziestu pięciu grzywien srebra uczęszczania do pozamiejskich zborów.

 

Wesele w Landshut
1 lipca delegacja z Tworoga przy okazji wizyty w zaprzyjaźnionej bawarskiej gminie, będzie miała szczęście i przyjemność gościć na jednym z największych festynów historycznych na świecie. „Landshuter Hochzeit 1475” (landshuckie wesele) odbywa się co cztery lata na pamiątkę wesela Jadwigi, córki króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka i Jerzego, syna bawarskiego księcia. Eskorta 18 letniej narzeczonej swą liczebnością i przepychem olśniła mieszkańców Landshutu.

 

Muzyczne portrety
Józef Szwed
Czy muzyka może stać się życiową pasją, swoistego rodzaju namiętnością, której trzeba oddać się bez reszty, ukochać odwzajemnioną miłością? Wszak to niełatwa dziedzina sztuki, wymagająca, wręcz zaborcza. Obok niepospolitego talentu owej „Bożej iskry”, która uwrażliwia na dźwiękową materię i idącego w parze znakomitego słuchu - jej uprawianie wiąże się z ciągłymi wyzwaniami, permanentną i wytężoną pracą, walką z własnymi ograniczeniami i słabościami.

 

Rozmyślania o Górnym Śląsku
Śląskowi szkodzą nie tylko ci, który mu źle życzą, bo go
(i jego mieszkańców) po prostu nie lubią, lecz także ci, którzy go nie znają i nie rozumieją.

 

 

Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] [ Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa