Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 14

N U M E R  1 5  -   2 0   G R U D N I A   2 0 0 4 r.

 

 

Jan Bondkowski
Ks. Emil Skudrzyk
Dzieje Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach
cz.II
Dzieje tarnogórskich protestantów ...
Karłuszowiec - Bibiela
Józef Wybicki
Co dalej z „Gwarkami”?
Wyrósł w Tarnowskich Górach
Spotkania z Donnersmarckami
Kopanina
Kozie
Wielki pożar w roku 1746
Dobry czy zły margrabia?
Miejsce magiczne
Rozmyślania o Górnym Śląsku
Historia Parafii Św Jana Chrzciciela i św Kamila cz.III
Smok i święty
Tarnogórski park
Świątynia kolejarzy
 

Na księgarskiej półce

W poszukiwaniu historycznej prawdy

Henryk Sporoń

W wydawnictwie „Gramma” z Lublina ukazała się w tym roku 400-stronicowa książka Henryka F. Sporonia „W poszukiwaniu historycznej prawdy”. Jest to już druga książka tego urodzonego w Świerklańcu, zamieszkałego w Niemczech publicysty.
Jest to zbiór jego recenzji, publikacji oraz wybór listów, głównie poświęconych stosunkom polsko-niemieckim oraz Śląskowi. W jednym z listów pisze Autor o 11 numerze „Montesa”. Cytujemy: „ Z wszystkich tekstów najbardziej mnie wzruszył list: „Wysiedlenia w Lasowicach”. Domyślam się, że chodzi tu o rodzinę Mrozków z ulicy Bronisławy, sąsiadującej z ulicą Rymera (Plebiscytową), przy której mieszkaliśmy u rodziców mej matki (Bytomscy). Jako dziecko często u Mrozków bywałem. Posyłano mnie do nich po mleko i maślankę. Po ostatnie – częściej. Lubiłem tam biec, bo byli to bardzo mili ludzie. I do tego można było u nich popatrzeć z bliska na zwierzęta. U nich też po raz pierwszy widziałem, jak ubiera się konie i zaprzęga do wozu.

O lasowickim obozie, w którym rodzinę Mrozków trzymano, tez słyszałem wiele od mych ciotek: Marii Bytomskiej, Cecylii Bytomskiej i Marii Trybus. Wszystkie trzy zostały w nim osadzone wraz z dziećmi. Dwie z nich mieszkają w Ameryce – a jedna w Niemczech. Ciekawe w tym wszystkim jest, iż moi dziadkowie – Bytomscy – byli uchodźcami z Gliwic, którzy przeprowadzili się z całą rodziną po podziale Śląska, z Gliwic do Lasowic. Czyli „wybrali Polskę”. A po II wojnie światowej, ich córka wraz z dziećmi i synowe z potomkami, wylądowali w polskim obozie, zmuszeni do emigracji poza kraj. Typowo śląski los.

A propos tego lasowickiego obozu, to krótko po jego rozwiązaniu zaczęła w Lasowicach krążyć „wiadomość”, że komendant tego obozu, niejaki Michenko, został za nadużycia finansowe skazany na śmierć. Nie wiem, czy była to prawda, czy też tylko puszczono w obieg taką plotkę, aby pokrzywdzonych trochę „udobruchać”. Że niby sprawiedliwości stało się zadość.”

Jah

 

 

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa