Zamki i pałace

O nich zapomnieć nie można Herbarz tarnogórski

Montes Nr 14

N U M E R  1 5  -   2 0   G R U D N I A   2 0 0 4 r.

 

 

Jan Bondkowski
Ks. Emil Skudrzyk
Dzieje Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach
cz.II
Dzieje tarnogórskich protestantów ...
Karłuszowiec - Bibiela
Józef Wybicki
Co dalej z „Gwarkami”?
Wyrósł w Tarnowskich Górach
Spotkania z Donnersmarckami
Kopanina
Kozie
Wielki pożar w roku 1746
Dobry czy zły margrabia?
Miejsce magiczne
Rozmyślania o Górnym Śląsku
Historia Parafii Św Jana Chrzciciela i św Kamila cz.III
Smok i święty
Tarnogórski park
Świątynia kolejarzy
 

 

Rozmyślania o Górnym Śląsku

Ponieważ złota rybka zwana Chiny sprawiła, że stal huty sprzedają na pniu (a raczej z pieca), a kopalnie znów nie nadążają z wydobyciem, sprawy gospodarcze na Górnym Śląsku wyszły ze stanu zapalnego i pozwoliły odetchnąć warszawskim reformatorom.


Nadarzyła się okazja, by rozprawić się z górnośląskimi problemami społecznymi, które jak zadra tkwiły od wielu lat w narodowo-ojczyźnianym ciele Rzeczpospolitej. Ustawa o mniejszościach narodowych, etnicznych i językach regionalnych, trzymana 11 lat w szufladzie, nagle została wzięta w obróbkę i na chybcika skierowana pod głosowanie do Sejmu i Senatu. Pomimo jej fundamentalnego znaczenia dla naszego regionu, media o niej ledwo wspomniały, nagłaśniając do znudzenia kwestię ustawy o mniejszościach – seksualnych. Chyba nie tylko podobieństwo w nazwie kazało Michałowi Smolorzowi jakość tej pierwszej ustawy ocenić krótko i po śląsku: „ło rzić rozczaś”.

Nie będę wnikał w zawartość ustawy ani przewidywał konsekwencji, jakie ona wywoła. Uczynili to wicemarszałek Senatu Kazimierz Kutz oraz wspomniany Michał Smolorz w swych felietonach w „Gazecie Wyborczej”. Zainteresowanym, a nie mającym okazji do zapoznania się z nimi, zacytuję fragmencik tekstu Pana Senatora: „ Istotą tej ustawy jest postawienie szlabanu wszelkim aspiracjom etnicznym i regionalnym. Inaczej mówiąc, mamy do czynienia z zakamuflowaną ustawą antyśląską, która wyklucza regionalną etniczność i kulturową odrębność Śląska”.

I tak: ograniczono do zera prawa ustawowej mniejszości (niemieckiej). Wprowadzono tak drastyczne kryteria, że z postulowanymi i stosowanymi już na „opolszczyźnie” przywilejami można się pożegnać. O odrębności Ślązaków nie wspomina się w ogóle. Tych 170 tysięcy osób deklarujących narodowość śląską dla posłów nie istnieje. Albo inaczej: za „zdradę polskiego interesu narodowego” skazani zostali na niebyt. Co interesujące i o czym nikt, kto czuje się Ślązakiem nie powinien zapominać,( szczególnie podczas wyborów) - te restrykcyjne przepisy wprowadzili posłowie Platformy Obywatelskiej – partii z deklaracji liberalnej i proregionalnej. Liczył się dla nich bardziej poklask środowisk bogoojczyźnianych niż nieliczne i nieskuteczne głosy protestu płynące ze Śląska. Posłowie zresztą z tego regionu głosowali jak zwykle: tak jak im kazano.

Syndrom „odwróconych pleców” o którym tak wielu już pisało w odniesieniu do stosunków rząd – Śląsk, wszedł w fazę chroniczną i chyba nieodwracalną. Trudno nam będzie spojrzeć temu wyimaginowanemu politycznemu „ciału” w twarz. Niech jednak odwrócone ze wzgardą plecy pamiętają, że zawsze można odwdzięczyć się za ten gest na niższej ich części.

Jan Hahn

 

 

Na księgarskiej półce

W poszukiwaniu historycznej prawdy

 

 

Montes Tarnovicensis

Strona Główna ] Montes Nr 1 ] Montes Nr 2 ] Montes Nr 3 ] Montes Nr 4 ] Montes Wyd.Spec. ] Montes Nr 5 ] Montes Nr 6 ] Montes Nr 7 ] Montes Nr 8 ] Montes Nr 9 ] Montes Nr 10 ] Montes Nr 11 ] Montes Nr 12 ] Montes Nr 13 ] Montes Nr 14 ] Montes Nr 15 ] Montes Nr 16 ] Montes Nr 17 ] Montes Nr 18 ] Montes Nr 19 ] Montes Nr 20 ] Montes Nr 21 ] Montes Nr 22 ] Montes Nr 23 ] Montes Nr 24 ] Montes Nr 25 ] Montes Nr 26 ] Montes Nr 27 ] Montes Nr 28 ] Montes Nr 29 ] Montes Nr 30 ]

Pismo dotyczące historii Tarnowskich Gór, Ziemi Tarnogórskiej i Śląska
Wydawca: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5, tel./fax (032) 384-14-31
e-mail: krzysztof.kudlek@neostrada.pl
Redaktor naczelny: Krzysztof Kudlek

Zapraszamy do współpracy w redagowaniu gazety wszystkich, którym popularyzowanie historii jest szczególnie bliskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przetwarzanie, kopiowanie i wykorzystywanie tekstów bez zgody wydawcy zabronione
 Copyright © 2004 GM / Projekt i realizacja GM 2004

 

Darmowy licznik odwiedzin

teksty piosenek księgarnia internetowa